Fotowoltaika- cóż to za piękne słowo!

Czy wiesz, że efekt fotowoltaiczny został wyjaśniony już w 1905 roku przez Alberta Einsteina?  To właśnie dzięki temu zjawisku możemy dziś korzystać z darmowej energii elektrycznej produkowanej przez nasze wspaniałe Słońce.  Jak zapewne się domyślasz słowo fotowoltaika to złożenie dwóch terminów:  foto – światło  oraz wolt – jednostka potencjału elektrycznego, napięcia elektrycznego i siły elektromotorycznej. Co ciekawe słowo fotowoltaika oznacza dziedzinę nauki zajmującą się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, której efektem jest urządzenie montowane na dachu Twojego domu, czyli instalacja fotowoltaiczna.

Gdy mamy już odhaczony rys historyczny oraz wyjaśnienie używanych pojęć teraz czas, aby opowiedzieć Ci, w jaki sposób światło słoneczne produkuje prąd. Dzieje się to przez generowanie ładunków w półprzewodniku pod wpływem „ataku”  promieni słonecznych czyli fotonów. Fotony uderzając w naszym przypadku w krystaliczny krzem, wybijają z niego elektrony, przez co powstaje różnica potencjałów a jej efekcie – prąd elektryczny stały.  

efekt fotowoltaiczny
Efekt Fotowoltaiczny - zdjęcie z laboratorium Enerji.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Gdy wiesz już, w jaki sposób powstaje prąd elektryczny, teraz chcemy pokazać Ci, jak pracuje instalacja fotowoltaiczna zintegrowana z instalacją elektryczną Twojego domu, firmy czy gospodarstwa rolnego. 

Wszystko zaczyna się wraz ze wschodem słońca, gdy pierwsze fotony zaczynają docierać do powierzchni paneli fotowoltaicznych. W układzie powstaje prąd stały. Natężenie prądu jest zależne od poziomu promieniowania, na co wpływa pora roku, pora dnia, ale również temperatura i siła wiatru. 

Enerji Fotowoltaika - jak działa1
Enerji Fotowoltaika - jak działa2

Prąd, który wykorzystujesz np. do czytania tego artykułu to prąd przemienny. Dlatego elektrony, które powstały w panelach fotowoltaicznych przewodami trafiają do inwertera nazywanego też falownikiem. Tutaj właśnie prąd stały staje się prądem przemiennym i trafia do sieci elektrycznej Twojego domu lub firmy.  Dodatkowo falownik monitoruje pracę całej instalacji i czuwa na Twoim bezpieczeństwem. 

Prąd elektryczny wyprodukowany przez panele i    zamieniony przez inwerter trafia do Twojego gniazdka. Wszystkie urządzenia podłączone do sieci wykorzystują wyprodukowany przez Ciebie energię.  Gdy instalacja fotowoltaiczną produkuje więcej, niż potrzebujesz, wtedy nadwyżka energii jest magazynowana. 

Enerji Fotowoltaika - jak działa3
Enerji Fotowoltaika - jak działa4

To gdzie będziesz magazynować energię, zależy od Ciebie. Możesz zainwestować w magazyn energii lub zostać prosumentem. Kim jest prosument? To połączenie producenta i konsumenta energii elektrycznej. Nadwyżki energii przekazujesz do zakładu elektrycznego, który tworzy dla Ciebie wirtualny magazyn energii.

Na wykorzystanie zasobów z Twojego wirtualnego magazynu energii masz 365 dni od końca okresu rozliczeniowego, w którym dana nadwyżka została wyprodukowana.  Zakład energetyczny za magazynowanie pobiera opłatę: 

  • dla instalacji do 9,99 kWp – 0,2 kWh z każdej zmagazynowanej kWh 
  • dla instalacji od 10 do 49,99 kWp – 0,3 kWh z każdej zmagazynowanej kWh.

Czy inwestować w magazyn energii czy skorzystać z wirtualnego magazynu w zakładzie elektrycznym? Na to pytanie bardzo chętnie odpowie nasz Doradca po przeprowadzeniu bezpłatnego audytu. 

Enerji Fotowoltaika - jak działa5
Enerji Fotowoltaika - jak działa6

Końcowym efektem pracy instalacji fotowoltaicznej jest oczywiście prąd elektryczny. Pełnowartościowy prąd elektryczny – napięcie w Twoim gniazdu nie zmieni się. Ty pracę instalacji fotowoltaicznej zobaczysz w:

  1. nawet o 90% niższych fakturach za prąd.
  2. czystszym powietrzu (mniejsza emisja CO2).
  3. dobrym samopoczuciu – masz realny wpływ na przyszłość naszej Planety. 

Tak właśnie wygląda praca instalacji fotowoltaicznej w praktyce. A jeżeli o praktyce mowa to tutaj znajdziesz wykonane przez nas instalacje

Dziękujemy, że odwiedzasz naszą stronę. Jesteśmy dla Ciebie dostępni również na Facebooku oraz Instagramie. 

Do zobaczenia! 

Masz pytania? Chcesz poznać ofertę Enerji?

4 komentarze do “Jak działa fotowoltaika?”

Dodaj komentarz

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Wiesz, że możesz mniej płacić za prąd i gaz?
Zostaw kontakt, a to my zadzwonimy do Ciebie!

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

  • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

  • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

  • kompensacja mocy biernej, 

  • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

  • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt