Jaki wpływ ma czyszczenie paneli fotowoltaicznych na pracę instalacji PV?

Przez długi czas zapewniano, że mycie paneli fotowoltaicznych nie jest konieczne, jednak przeprowadzone w ostatnim dwudziestoleciu badania wykazały, że regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych z osadów czy pyłów może znacząco wydłużyć ich żywotność. Zatem czym i jak myć panele fotowoltaiczne?

Jaki wpływ ma czyszczenie paneli fotowoltaicznych na pracę instalacji PV?

Badania wykazały, że zanieczyszczone panele fotowoltaiczne nie tylko pracują krócej, ale powodują spadek wydajności instalacji nawet o kilkanaście procent. Decydując się zatem na regularne mycie fotowoltaiki, sprawiamy, że moduły słoneczne posłużą nam dłużej, a uzysk energetyczny będzie większy. Warto też pamiętać, że na częściowo samoistne czyszczenie paneli fotowoltaicznych ma wpływ montaż pod odpowiednim kątem. Jeśli panele fotowoltaiczne są zamontowana na dachu lub specjalnej konstrukcji pod kątem 35 stopni, to deszcz zlikwiduje część zabrudzeń.

Jak często czyścić panele fotowoltaiczne?

Raz czy dwa razy w roku – jak często czyścić panele fotowoltaiczne? Specjaliści zalecają, by na mycie paneli fotowoltaicznych zdecydować się co najmniej raz w roku. Wiele osób stawia jednak na dwukrotne czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Pierwszy raz wczesną wiosną, po ustąpieniu opadów śniegu, a następnie pod koniec lata lub jesieni. Warto pamiętać, że mycie fotowoltaiki pozwoli utrzymać gwarancję na instalację fotowoltaiczną. Na jakie zanieczyszczenia narażone są moduły fotowoltaiczne? Między innymi na:

 • kurz,
 • pył, zwłaszcza jeśli montujemy panele na terenach rolniczych,
 • liście,
 • odchody ptaków,
 • osady z opadów deszczu,
 • sadza.

Regularne czyszczenie paneli pozwala zapobiegać porastaniu ich przez mech i inne porosty. Drobne zanieczyszczenia usuną deszcz i wiatr, ale niestety do zachowania pełnej sprawności modułów konieczne jest okresowe czyszczenie paneli fotowoltaicznych.

Czym myć panele fotowoltaiczne?

Myjąc panele fotowoltaiczne, należy pamiętać, by robić to delikatnie, by nie uszkodzić ich struktury. Jak myć panele fotowoltaiczne? Podstawowe zasady dotyczące pielęgnacji i czyszczenia paneli są następujące:

 1. Wykorzystuj miękkie, nylonowe gąbki oraz szczotki z delikatnym włosiem.
 2. Pod żadnym pozorem nie stosuj myjki ciśnieniowej, ponieważ może ona uszkodzić silikonowe łączenia pomiędzy modułami.
 3. Unikaj mocnych, chemicznych środków, które mogłyby reagować z krzemowymi panelami.
 4. Wybierz środki do mycia polecane przez producenta paneli lub zastosuj domowy roztwór wody destylowanej z octem winnym, delikatnym mydłem lub płynem do mycia szyb.
 5. Mycie paneli fotowoltaicznych zaplanuj na wczesne lub późne godziny – moduły nie powinny być nagrzane, gdyż wówczas zetknięcie się ich z wodą może spowodować szok termiczny i uszkodzenie struktury.

Jak czyścić ogniwa, aby ich nie uszkodzić?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych najlepiej rozpocząć od wyłączenia instalacji – wówczas mamy pewność, że moduły nie będą nagrzane. Podczas mycia fotowoltaiki należy być delikatnym – nie szorujemy paneli i nie wchodzimy na nie, do tych dalej położonych najlepiej wykorzystać szczotki teleskopowe. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie pielęgnować panele, warto zdecydować się na wsparcie profesjonalnych firm oferujących czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Wówczas będziemy mieli pewność, że zachowamy gwarancję, a ogniwa będą pracować długo i sprawnie.

Dodaj komentarz

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Wiesz, że możesz mniej płacić za prąd i gaz?
Zostaw kontakt, a to my zadzwonimy do Ciebie!

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

 • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

 • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

 • kompensacja mocy biernej, 

 • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

 • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...