Faktura za gaz — jak czytać i gdzie szukać oszczędności?

Faktura za gaz — jak czytać i gdzie szukać oszczędności?

Temat podwyżek cen gazu wraca do nas wraz z każdym otwarciem faktury, które otrzymujecie od swoich obecnych dostawców. Wielość zmian cen (podwyżek i rabatów) bardzo utrudnia czytanie takiego dokumentu i tym trudniej jest zrozumieć, dlaczego kwota do zapłaty tak bardzo odbiega od spodziewanego poziomu. Jednocześnie informacje na temat podwyżek cen gazu, które docierają do nas z różnych mediów, wprowadzają jeszcze większy chaos i zamieszanie. 

Niestety wielu z naszych klientów, którzy są przedsiębiorcami, nie może poświęcać swojego czasu na analizę otrzymywanych dokumentów, godząc się tym samym na płacenie 2,4, lub nawet 4 razy wyższych kwot. Dlatego też powstał ten artykuł, ponieważ chcemy dać Ci praktyczną instrukcję jak czytać faktury za gaz oraz pokazać sposoby na obniżenie kwoty, która na fakturze znajduje się w polu ‘Do zapłaty”. Zapraszamy do lektury. 

Faktura za gaz PGNiG 

Standardowa faktura ma dwie strony, jednak my skupimy się na tej, która opisuje zużycie i opłaty wchodzące w skład kwoty do zapłaty. Posłużymy się prawdziwą fakturą, którą na początku roku otrzymał nasz zaprzyjaźniony przedsiębiorca. Jest to faktura, której wystawcą i sprzedawcą jest PGNiG

Faktura za gaz — jak czytać i gdzie szukać oszczędności?

Ciekawostka! 

Na fakturze oznaczyliśmy czerwony prostokąt z wykrzyknikiem, w którym możesz zobaczyć, jak podczas jednego okresu rozliczeniowego zmieniała się cena za każdą kWh gazu. W analizowanym przez nas przypadku obserwowaliśmy wzrost z 0,38 zł na 0,80 zł. Przypomnijmy, że okres rozliczeniowy dla tej faktury to zaledwie 28 dni (punkt 2). 

Jak zatem uniknąć takich wzrostów cen? 

W przypadku naszego klienta zastosowaliśmy zmianę sprzedawcy z gwarancją stałej ceny, która wynosi jedynie 0,49 zł za każdy kWh. Jeżeli nie podjęlibyśmy żadnych działań, to dziś stawka dla klienta wynosiłaby widoczne na fakturze 0,80 zł. Dzięki naszej współpracy kolejne podwyżki nie dotyczą właściciela tej firmy i jednocześnie płaci on o prawie 50% mniej!  

Masz pytania? Chcesz poznać ofertę Enerji?

Faktura za gaz — jak czytać?

Jak możesz zauważyć na zdjęciu, cyframi od 1 do 7 oznaczyliśmy poszczególne pola, które wyjaśniamy dla Ciebie poniżej. 

1. Wystawca, czyli podmiot który, wystawia fakturę i odpowiada za prawidłowy przesył gazu do Twojej firmy lub domu. Tego podmiotu nie możesz zmienić, chyba że jesteś gotowy na nowe przyłącze i niezależną sieć przesyłową. 

2. Okres, za który została wystawiona faktura, czyli okres rozliczeniowy. W tym okresie jest sumowana ilość gazu, którą wykorzystałeś i jest ona użyta do wyliczeń kwoty do zapłaty. 

3. Sprzedawca, czyli podmiot, który odpowiada za dostawę gazu oraz jego cenę na fakturze. Pamiętaj, że sprzedawcę zawsze możesz zmienić. (Jak to zrobić, dowiesz się tutaj

4. W tym miejscu znajdziesz dane rachunku, na który należy opłacić należność wynikającą z faktury. 

5. Dane dotyczące adresu punkty poboru, numeru gazomierza oraz taryfy. 

To, w jakiej znajdujesz się grupie taryfowej, zależy od  średniego zużycia w ciągu roku i rodzaju dostarczanego gazu, a także od tego, w jaki sposób chcesz się rozliczać. 

W tym miejscu znajdziesz również współczynnik konwersji — czyli wartość, która uwzględnia kaloryczność dostarczanego gazu, czyli jego wydajność mierzoną na podstawie tego, jak dużo ciepła można wytworzyć. Współczynnik konwersji pozwala przeliczyć metry sześcienne, które pokazuje nasz licznik, na kilowatogodziny, w których rozliczamy się z dostawcą.

Faktura za gaz — jak czytać i gdzie szukać oszczędności?

Faktura za gaz — jak czytać? – c.d.

6. Składniki opłat, czyli zestawienie wszystkich parametrów, za które naliczane są opłaty składające się na kwotę faktury. 

Szczególną uwagę zwróć na:  

 • Wielkość zużycia, czyli  liczbę kilowatogodzin faktycznie zużytego gazu w danym okresie rozliczeniowym.
 • Cenę netto za jedną kilowatogodzinę, której wysokość zależy od tego, do jakiej grupy taryfowej należymy oraz od cennika Twojego dostawcy. 
 • Opłata handlowa, czyli  stała opłata, niezależna od ilości zużytego gazu, ale zależna od grupy taryfowej i cennika dystrybutora.
 • Opłata dystrybucyjna stała, z której finansowane są koszty eksploatacji oraz modernizacji gazociągów. Nie zależy ona od ilości zużytego gazu.  Zmiana dostawcy/sprzedawcy nie wpłynie na jej wysokość, ponieważ to opłaty na rzecz operatora systemu dystrybucyjnego (OSD)
 • Opłata dystrybucyjna zmienna, czyli koszt za dostarczenie gazu o odpowiednich parametrach i właściwościach uzależniony od poziomu zużycia.

7. Kwota do zapłaty powiększona już o wszelkie podatki oraz termin, do którego należy zapłacić wskazaną kwotę. 

Tani gaz dla firm — to nasz cel!

Na tym właśnie chcemy zakończyć nasz artykuł, czyli na koniec chcemy zwrócić Twoją uwagę na fakt, iż masz możliwość zmiany sprzedawcy i znaczącego obniżenia rachunków za gaz. Mamy nadzieję, że nasze wyjaśnienia pozwoliły Ci bardziej zrozumieć to co znajduję się na fakturze. Nasze plany obejmują jeszcze wiele ciekawych artykułów na temat energii dla firm, dlatego zapraszamy Cię do śledzenia naszego bloga oraz dołączenia do nas na Facebooku i Instagramie

Do zobaczenia wkrótce.

2 komentarze do “Faktura za gaz — jak czytać i gdzie szukać oszczędności?”

 1. Szkoda, że nie trafiłem tu wcześniej. Właśnie mnie Enea poinformowała, że za gaz u nich będę płacił 0,79 zł za kwh gazu. Masakra, trzeba w końcu coś z tym gazem zrobić.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Wiesz, że możesz mniej płacić za prąd i gaz?
Zostaw kontakt, a to my zadzwonimy do Ciebie!

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

 • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

 • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

 • kompensacja mocy biernej, 

 • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

 • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt