Fotowoltaika dla firm — finansowanie. Poradnik przedsiębiorcy!

Fotowoltaika dla firm — finansowanie. Poradnik przedsiębiorcy!

Przeglądając internet i rozmawiając z naszymi klientami, którzy prowadzą przedsiębiorstwa, odnosimy wrażenie, że temat fotowoltaiki dla firmy jest permanentnie pomijany. Znalezienie informacji na temat rozwiązań dla przedsiębiorców wymaga ogromnej cierpliwości i czasu, którego jak powszechnie wiadomo, przedsiębiorcy nie mają zbyt wiele. Dlatego dziś przygotowaliśmy dla Ciebie kolejny wpis dotyczący fotowoltaiki dla firm, a konkretnie dostępnych na rynku sposobów jej finansowania. 

 

Chcesz poznać możliwości finansowania dla swojej firmy? Zostaw numer telefonu, a nasz Doradca, skontaktuje się z Tobą i pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie.

Masz pytania? Chcesz poznać ofertę Enerji?

Fotowoltaika dla firm — finansowanie inwestycji? 

Zanim przejdziemy do wypunktowania dostępnych na rynku form finansowania, chcemy, abyś rozpatrywał/a instalację fotowoltaiczną jako inwestycję na najbliższe 25 lat. Dobrze wiemy, że Twoje plany w firmie nie wybiegają, aż tak daleko, jednak musisz mieć świadomość, że panele słoneczne to znaczący wzrost wartości nieruchomości gdy zdecydujesz się zmienić miejsce prowadzenia firmy lub wyprowadzić się na prywatną wyspę i zostać rentierem.  Pomyśl, czy szukając miejsca do prowadzenia firmy, nie rozpatrywałbyś takiego, gdzie jest darmowy prąd? 

Gdy mamy już wyjaśnioną kwestię postrzegania instalacji fotowoltaicznej w firmie, możemy przejść do sposobów finansowania. 

 

Środki własne na fotowoltaikę 

 Najprostsza z form finansowania, bardzo popularna wśród prywatnych inwestorów i mniejszych mocy instalacji. Przedsiębiorcy bardzo rzadko wybierają taką formę. Po pierwsze dlatego, że ich zapotrzebowanie na energię elektryczną jest dużo większe, a po drugie ze względów optymalizacji kosztów prowadzenia firmy. Na czym ona polega? Podpisujesz umowę i wykonujesz przelew na kwotę, która widnieje na fakturze. 

Fotowoltaika dla firm — finansowanie.

Kredyt/ Leasing na fotowoltaikę 

Czyli podpisanie umowy z bankiem lub firmą leasingową, która dostarczy pieniądze do wykonawcy, a Ty w każdym miesiącu będziesz spłacał określoną kwotę, powiększoną o odsetki. Kredyt dominuje wśród odbiorców prywatnych, leasing natomiast to najczęściej wybierana przez firmy forma finansowania. W przypadku leasingu każda firma musi przejść przez proces oceny ryzyka kredytowego, a warunkiem jego udzielania jest zazwyczaj wpłacenie od 10 do 20 proc. własnych środków. 

 

Kredyt udzielany przez firmę wykonującą instalację fotowoltaiczną 

Rozwiązanie spotykane bardzo rzadko jednak stabilne firmy montujące instalację fotowoltaiczną (Enerji należy do tego grona), umożliwiają kredytowanie inwestycji bez udziału banków i firm pożyczkowych. Najczęściej bywa również tak, że taka oferta jest dużo korzystniejsza dla przedsiębiorcy, a sam proces zawarcia umowy jest dużo prostszy i zajmuje mniej czasu. 

 

Wynajem instalacji fotowoltaicznej dla firmy 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest forma wynajmu, instalacji fotowoltaicznej dla firmy na okres 15 lub 20 lat. Przedsiębiorca  za ustaloną kwotę abonamentu korzysta z darmowego prądu, nie ponosząc żadnych kosztów inwestycji (w tym kosztów naprawy, przeglądów itp.). Bardzo ważne — kwota abonamentu jest znacznie niższa niż rachunki za energię elektryczną! Gdy okres wynajmu upływa, przedsiębiorca może wykupić instalację za wartość instalacji na dzień wykupu i dalej korzystać z zielonej energii lub zrezygnować. Rezygnacja wiąże się ze zdemontowaniem instalacji przez wykonawcę bez żadnych kosztów po stronie przedsiębiorcy.  

 

„Kupuj” prąd wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną 

Ostatnia opisywana przez nas forma finansowania instalacji fotowoltaicznej w firmie przeznaczona jest dla dużych przedsiębiorców. Opiera się na prostej zasadzie płacenia za energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną zamontowaną w przedsiębiorstwie.  To jedyny koszt, jaki ponosi firma w przypadku tego rozwiązania. Zapytasz, gdzie tutaj jest korzyść dla przedsiębiorcy? Wszystko opiera się na tym, iż stawka za każdą MWh energii wyprodukowanej z paneli słonecznych to zaledwie 50% tego co musisz płacić za prąd wprost z elektrowni.

Fotowoltaika dla firm — finansowanie instalacji

Fotowoltaika dla firm — finansowanie dopasowane od Ciebie 

Każdy z opisanych punktów (może za wyjątkiem środków własnych) w rzeczywistości jest bardziej skomplikowany niż to, co zawarliśmy opisie. Zależało nam na pokazaniu możliwości i unikaniu opisywania skomplikowanych i zawiłych procedur. Jeżeli jednak opisywane przez nas rozwiązanie Cię zainteresowało i chcesz dowiedzieć się więcej, napisz do nas lub wyślij formularz zgłoszeniowy.  Nasz Doradca Energetyczny przygotuje szczegółowe informacje, a Ty podejmiesz decyzję czy to jest forma idealna dla Ciebie. 

Korzystając z okazji, zapraszamy Cię również do śledzenia nas w mediach społecznościowych na Facebook oraz Instagramie

4 komentarze do “Fotowoltaika dla firm — finansowanie. Poradnik przedsiębiorcy!”

Dodaj komentarz

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Wiesz, że możesz mniej płacić za prąd i gaz?
Zostaw kontakt, a to my zadzwonimy do Ciebie!

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

  • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

  • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

  • kompensacja mocy biernej, 

  • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

  • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt