Fotowoltaika – dofinansowanie dla rolników w 2021 roku.

Fotowoltaika dla rolników. Jakie dofinansowanie możesz uzyskać w 2021 roku?

 

Wiosna w gospodarstwach rolnych to okres wzmożonego wysiłku związanego z przygotowaniem się na kolejny pracowity sezon. Doskonale wiemy, że wielu z Was w oczekiwaniu na progamy dotacyjne oraz niedobór czasu odkłada decyzję o inwestycji w fotowoltaikę. Dlatego właśnie przygotowaliśmy dla Ciebie skrót najważniejszych informacji dotyczących dotacji w roku 2021. Czy Twojego gospodarstwo rolne może otrzymać dotację? Co należy zrobić, aby otrzymać dofinansowanie? Ile czasu musisz na to poświęcić?

Fotowoltaika dla rolnictwa - dofinansowanie

Tym, co przekonuje rolników do fotowoltaiki, jest oczywiście obniżenie rachunków za energię elektryczną nawet o 90 proc. w stosunku do kosztów, które muszą ponosić obecnie. Z drugiej strony wykorzystanie zielnej energii oznacza wejście na  kolejny poziom współpracy z Matką Naturą, która przecież jest wpisana w DNA każdego rolnika.  Jednak inwestycja kilkudziesięciu tysięcy złotych oraz wymagający czasu proces administracyjny bardzo często powodują odkładanie decyzji o założeniu paneli słonecznych. Niestety decyzja o odroczeniu inwestycji na kolejne lata  to w rzeczywistości poniesienie kosztów energii oraz utracona szansa na dotację.  Dlatego przygotowaliśmy podsumowanie obecnie dostępnych programów dotacji dla rolników oraz pokazujemy jak prosty może być cały proces inwestycji  z Enerji.  

Fotowoltaika – dofinansowanie dla rolników z programu Agroenergia 

Agroenergia to program dofinansowania, w którym jako rolnik możesz otrzymać dotację na założenie instalacji fotowoltaicznej o wartośći 

 • do 20 proc. jednak nie więcej niż 15 tys. zł – moc instalacji od 10 do 30 kWp,
 • do 13 proc. jednak nie więcej niż 25 tys. zł – moc instalacji od 30 do 50 kWp. 

Jednocześnie z programu możesz skorzystać gdy: 

 • jesteś osobą  fizyczną posiadającą prawo własności/dzierżawy nieruchomości rolnych o powierzchni od 1 ha do 300 ha lub  posiadasz status osoby prawnej, prowadzącej przez minimum rok działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolnych,
 • cała inwestycja rozpocznie się dopiero po przystąpieniu do programu Agroenergia, 
 • założona instalacja będzie pracować przez minimum 3 lata,
 • nie skorzystasz z innych form ulgi lub dofinansowania. 

Zgodnie z informacjami z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, uruchomienie programu  ma nastąpić w czerwcu 2021, a nabór ma zakończyć się już w III kwartale. Ważne jest, aby wniosek złożyć możliwe szybko i mieć pewność, że Twoja kandydatura zostanie zakwalifikowana. Dlatego teraz jest dobry czas, aby rozpocząć rozmowy z wykonawcą Twojej instalacji. Zapytaj Doradcę Enerji o cały proces.

Fotowoltaika – dofinansowanie dla rolników w postaci ulgi inwestycyjnej 

Drugą, najpopularniejszą po progemie Agroenergia, formą wsparcia jest ulga inwestycyjna. W tym przypadku mamy do czynienia ze wsparciem w postaci odliczenia poniesionych kosztów inwestycji. Decydując się na instalację fotowoltaiczną, jako rolnik możesz przez 15 lat odliczyć łącznie 25 proc. wartości inwestycji od podatku rolnego. Podobnie jak w przypadku Agroenergii, ulgi inwestycyjnej również nie możesz łączyć z innymi formami wsparcia. Zanim jednak zdecydujesz się na skorzystanie z ulgi, dobrze jest przeanalizować kwoty podatku rolnego płaconego dotychczas.  Fotowoltaika dla rolników - ulga inwestycyjna

”Mój Prąd” i „Czyste powietrze” – czy rolnik może z nich skorzystać? 

Cały czas pozostaje również w grze dofinansowanie „Mój Prąd” oraz program „Czyste powietrze”. W przypadku tych dwóch programów istotne jest, aby inwestycja dotyczyła budynków mieszkalnych, a nie pomieszczeń gospodarczych. Oczywiście to nie oznacza, że będąc rolnikiem, nie możesz skorzystać z tego wsparcia. Wręcz przeciwnie, przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przeanalizować, czy spełniasz warunki dla tych programów oraz ich opłacalność względem innych rozwiązań. 

Który program wsparcia jest dla mnie najlepszy? 

Jak możesz zauważyć, będąc rolnikiem i planując instalację fotowoltaiczną, możesz  skorzystać z wielu form dofinansowania. Pytanie, która forma będzie dla Ciebie najlepsza i najkorzystniejsza? Poszukiwanie odpowiedzi niestety nie jest takie proste, dlatego najlepiej jest wykonać dokładną analizę Twojej sytuacji.  Zacznij od obecnych rachunków za prąd, planów rozwoju gospodarstwa, warunków technicznych dla montażu, a następnie sprawdź zgodność kwestii formalnych oraz opłacalność inwestycji w zależności od wybranego programu wsparcia.  

W Enerji za taką analizę odpowiedzialny jest Twój Doradca, który przygotuje konkretne wyliczenia kosztów oraz zysków związanych z fotowoltaiką. Dodatkowo w Enerji otrzymasz pełne wsparcie w procesie kompletowania oraz składania dokumentów i przejścia całej drogi urzędowej. Dlatego jeżeli cały czas zastanawiasz się nad inwestycją w instalację fotowoltaiczną dla Twojego gospodarstwa rolnego, napisz do nas i umów się na rozmowę z Doradcą. 

Masz pytania? Chcesz poznać ofertę Enerji?

2 komentarze do “Fotowoltaika – dofinansowanie dla rolników w 2021 roku.”

Dodaj komentarz

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Wiesz, że możesz mniej płacić za prąd i gaz?
Zostaw kontakt, a to my zadzwonimy do Ciebie!

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

 • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

 • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

 • kompensacja mocy biernej, 

 • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

 • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt