Fotowoltaika kalkulator – jak samemu obliczyć zysk z instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika kalkulator — jak samemu obliczyć zysk z instalacji fotowoltaicznej?

Dzisiejszy artykuł zaczynamy od przytoczenia Ci pewnej rozmowy… 

Głównymi bohaterami są:  klient zainteresowany założeniem instalacji fotowoltaicznej oraz sprzedawca jednej z firm (nazwy nie wymieniamy, ale po lekturze dalszej części możecie mieć wrażenie, że już go spotkaliście).

Akcja rozgrywa się podczas wizyty u Klienta. 


 • Proszę mi powiedzieć, jak będzie pracowała moja instalacja fotowoltaiczna? 
 • Długo i szczęśliwie. Do tego otrzyma Pan jeszcze…

Klient, unosząc dłoń, przerywa doradcy i ponawia pytanie:

 • Tak to już słyszałem, ale interesuje mnie, jak ona będzie pracowała? Jaka będzie produkcja? 
 • Wystarczy na Pana potrzeby i jeszcze nawet trochę zostanie…
 • A ile zostanie? 

Zapada cisza, a w głowie sprzedawcy, klient zostaje zakwalifikowany do kategorii tych upierdliwych. 


Domyślamy się, że takie rozmowy mogły się przydarzyć również Tobie. Pamiętaj jednak, że zawsze możesz na nas liczyć, dlatego dziś pokażemy Ci jak korzystać z kalkulatora pracy instalacji fotowoltaicznej, przygotowanego przez ośrodek naukowy Komisji Europejskiej.

 

Fotowoltaika kalkulator — dlaczego EU Science HUB? 

Zanim przejdziemy do samego kalkulatora, chcemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zachęcamy do korzystania z obiektywnego źródła? 

Po pierwsze to właśnie rzeczony obiektywizm i ochrona przed próbami podania Ci nieprawdziwych informacji, na podstawie których przecież podejmujesz decyzję.

Po drugie baza danych, z których korzysta kalkulator. Jest ona bardzo rozbudowana i zwiększa pewność względem otrzymanych wyników. 

Ostatni argument, który przemawia na korzyść tego rozwiązania to fakt, iż jest ono dostępne dla wszystkich i jest zupełnie darmowe. 

Musisz również wiedzieć, że sprawdziliśmy jak wyniki z kalkulatora, odnoszą się do tych rzeczywistych. Zgodność, którą uzyskujemy, jest bliska 100%, a ewentualne odchylenia są na korzyść rzeczywistych zysków.

Fotowoltaika kalkulator — jak sprawdzić swoje położenie? 

Teraz czas, abyśmy zaczęli pracę już na samym kalkulatorze. W pierwszym kroku przygotuj sobie współrzędne dla miejsca montażu instalacji. Oczywiście nie musisz teraz dzwonić do znajomego geodety. Wykorzystaj do tego swoją przeglądarkę i dostępne mapy on-line. Na poniższym filmie my korzystamy z aplikacji Google Maps.

Współrzędne naszego biura, które wykorzystamy w kalkulatorze to 52.208  21.173. 

Fotowoltaika kaulator – co znaczą pola w kalkulatorze? 

Teraz czas na poznanie kalkulatora. Przejdziesz do niego po kliknięciu poniższego przycisku:

Zanim wprowadzimy pierwsze dane, prześledźmy jeszcze, co oznaczają poszczególne pola:

Kalkulator fotowoltaika - pola

Lat/Lon — pola, w które wpisujesz przygotowane wcześniej współrzędne miejsca montażu instalacji.

Grid Connected — opcja podłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci elektrycznej bez magazynowania przez Ciebie  energii (najczęściej wybierana opcja podłączenia w naszym kraju). 

Solar radiation database — baza danych, z których korzysta kalkulator do wyliczeń. Baza danych zawiera historyczne dane dotyczące nasłonecznienia i temperatury na wybranym przez Ciebie terenie. 

PV technology — technologia zastosowana do produkcji paneli fotowoltaicznych, na które się decydujesz.  “Cryistal silicon” to panele krzemowe, stanowiące ponad 99 % wszystkich montowanych obecnie paneli. 

Installed peak PV power [kWp] – moc instalacji fotowoltaicznej, którą np.  proponuje Ci twój Doradca. 

System loss [%] – szacowane straty systemu fotowoltaicznego spowodowane ograniczeniami technicznymi. Zostawiamy wartość zaproponowaną przez kalkulator. 

Mounting position — sposób montażu instalacji. Do wyboru mamy instalację zintegrowaną z budynkiem oraz wolnostojącą

Slope [°] – nachylenie paneli względem podłoża. 

Azimuth [°] – kąt modułów fotowoltaicznych względem kierunku na południe. -90° to wschód, 0° to południe, a 90° to zachód. 

Optimize slope — opcja gdy chcemy, aby kalkulator wyliczył dla nas optymalne nachylenie paneli fotowoltaicznych. Po jej zaznaczeniu nie wpisujemy już wartości w polu “Slope”.

Optimize slope and azimuth — opcja gdy chcemy, aby kalkulator wyliczył dla nas optymalne nachylenie paneli fotowoltaicznych oraz ich ułożenie względem kierunku południowego. Po jej zaznaczeniu nie wpisujemy już wartości w polu “Slope” oraz “Azimuth”

Fotowoltaika kalkulator — jak wprowadzić dane?

 Poniżej przygotowaliśmy dla was film, na którym wprowadzamy wytyczne dla instalacji zamontowanej w miejscu naszej siedziby. Przejęliśmy instalacje o mocy 7,26 kWp (pamiętaj, aby wpisywać swoją moc instalacji).

Fotowoltaika kalkulator — omówienie wyników

Przed nami ostatni punkt, czyli interpretacja otrzymanych wyników. Prezentowany kalkulator wylicza zarówno roczny zysk jak również rozbicie na poszczególne miesiące. Nasze wyniki możesz zobaczyć poniżej:

Fotowoltaika kalkulator - omówienie wyników

Roczną produkcję energii odczytujemy w polu Yearly PV energy production. W naszym przypadku wynosi ona  7067.87 kWh. Kalkulator podaje również zakres błędu dla podanej wartości (ear-to-year variability [kWh]), który dla nas wyniósł 384,56 kWh. 

W naszym przypadku zaznaczyliśmy również opcje optymalnego wyliczenia nachylenie oraz azymutu. Wynik, który otrzymaliśmy to:

 • optymalne nachylenie paneli – 38 stopni, 
 • optymalne ułożenie paneli względem południa –  3 stopni w kierunku na wschód. Masz pytanie dotyczące wyliczeń dla Twojej lokalizacji? 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł ułatwi Ci sprawdzenie, jak pracuje lub będzie pracowała Twoja instalacja fotowoltaiczna. Wiemy, że narzędzie nie należy do najłatwiejszych, dlatego jak zawsze zachęcamy Cię do kontaktu z nami i zadawania pytań. 

Kliknij przycisk poniżej, zostaw swoje dane, a to my zadzwonimy do Ciebie.  

Znajdziesz nas również na Facebooku oraz Instagramie

Masz pytania? Chcesz poznać ofertę Enerji?

Dodaj komentarz

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Wiesz, że możesz mniej płacić za prąd i gaz?
Zostaw kontakt, a to my zadzwonimy do Ciebie!

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

 • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

 • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

 • kompensacja mocy biernej, 

 • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

 • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt