Fotowoltaika na gruncie – korzyści i zagrożenia

Fotowoltaika na gruncie — korzyści i zagrożenia

Gdzie najrozsądniej zamontować instalację fotowoltaiczną? Bardzo często w trakcie rozmów na temat instalacji zadajecie nam takie właśnie pytanie. Oczywiście jest ono w pełni uzasadnione, jednak udzielenie jednoznacznej odpowiedzi nie jest już takie proste. 

W Enerji możemy wykonać montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim, skośnym, na trackerze oraz na gruncie. Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony, dlatego przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji na temat każdego z rozwiązań. Na pierwszy ogień zabieramy się za montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. 

Nie możesz czekać na kolejne artykuły, ponieważ już teraz chcesz podjąć decyzję dotycząca montażu? Zapytaj Doradcy Enerji jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie optymalne. 

Masz pytania? Chcesz poznać ofertę Enerji?

Fotowoltaika na gruncie — zasady montażu 

Zanim przejdziemy do omawiania zalet i wad tego rozwiązania przybliżmy Ci, na czym polega standardowy montaż  instalacji fotowoltaicznej na gruncie. Oczywiście najważniejsza jest dedykowana konstrukcja montażowa, na której układamy moduły fotowoltaiczne.  

Obecnie możemy wyróżnić cztery wersje wolnostojących konstrukcji ze względu na sposób mocowania do podłoża: 

 •  wbijana w grunt
 •  zalewana betonem 
 •  kotwiona
 •  śrubowa 

Dobór konstrukcji powinien być skorelowany z doborem modelu paneli fotowoltaicznych, wielkością instalacji  oraz weryfikacją nośności gruntu. Większość elementów konstrukcji wykonana jest z cynkowanej stali, zapewniającej ochronę przed korozją oraz aluminium.  

Poniżej przygotowaliśmy zdjęcia, na których możesz zobaczyć, jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie z różnych stron. 

Fotowoltaika na gruncie — zalety 

Wiesz już, jak wygląda standardowy montaż instalacji na gruncie. Teraz przejdziemy do omówienia zalet takiego rozwiązania.

 • Idealnie ułożenie paneli fotowoltaicznych — montaż instalacji na gruncie pozwala na optymalne ułożenie paneli w kierunki południowym oraz nachylenie do powierzchni. Nie jesteśmy ograniczeni przez ułożenie dachu, którego oczywiście nie sposób korygować. Idealnie ułożenie to oczywiście bardziej wydajna praca i większa produkcja energii elektrycznej. 

 • Dostęp do instalacji — średnia wysokość, na której umieszczona jest dolna krawędź paneli, wynosi 70 cm. Pozwala to na dostęp do instalacji bez ryzyka pracy na wysokości. Mycie modułów fotowoltaicznych, odśnieżanie czy serwis mogą być wykonane dużo szybciej i prościej.  

 • Możliwy montaż dużych instalacji bez obciążania konstrukcji dachu — bardzo ważna rzecz dla przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych. Jak już wspominaliśmy wcześniej, dobór konstrukcji jest powiązany z mocą instalacji, dzięki czemu mamy pewność, że całość będzie stabilna i wytrzymała. 

Fotowoltaika na gruncie

Fotowoltaika na gruncie — wady

Zalety mamy za sobą, dlatego teraz czas na omówienie słabości takiego rozwiązania.  

 • Dodatkowe miejsce na działce — montaż instalacji na gruncie wymaga przeznaczenia określonej powierzchni działki na ten cel. Oczywiście ilość miejsca zależy od mocy montowanej instalacji. 
 • Konieczność wykonania dodatkowych robót ziemnych/ogrodniczych — przygotowanie instalacji na gruncie wymaga prac ziemnych związanych z przygotowaniem miejsca tj. przekop, demontaż kostki, likwidacja krzewów itd. 
 • Dostęp osób mających „niecne zamiary” – niestety mogą zdarzyć się osoby, które zechcą zniszczyć naszą instalację. Nie rozumiemy, z czego to wynika, jednak na tę okoliczność przygotowaliśmy dla naszych instalacji dodatkowe ubezpieczenie (o szczegóły zapytaj Doradcę Enerji) 
 • Zadbanie o dostęp słońca — panele zamontowane na gruncie mogą po jakimś czasie zostać zakryte przez pnące się do góry rośliny, dlatego należy regularnie dbać o otoczenie naszej instalacji. 
Fotowoltaika na gruncie

Fotowoltaika na gruncie, reasumując… 

W naszym zestawieniu omówiliśmy 3 zalety oraz 4 wady. Niech Cię to jednak nie zmyli. Naszym zdaniem (potwierdzonym doświadczeniem) waga wymienionych zalet znacznie przeważa liczbę wskazanych wad. Oczywiście ostateczna decyzja należy do Ciebie, dlatego nasze słowa potraktuj jedynie jako wskazówkę i powód do dalszych rozmów. 

Pamiętaj również, że możesz z nami porozmawiać również na Facebooku oraz Instagramie. Chętnie usłyszymy, jakie są Twoje przemyślenia dotyczące instalacji fotowoltaicznej na gruncie? 

Dodaj komentarz

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Wiesz, że możesz mniej płacić za prąd i gaz?
Zostaw kontakt, a to my zadzwonimy do Ciebie!

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

 • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

 • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

 • kompensacja mocy biernej, 

 • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

 • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt