fbpx

Instalacja fotowoltaiczna – wyłącznik przeciwpożarowy.

Instalacja fotowoltaiczna – wyłącznik przeciwpożarowy.

Instalacja fotowoltaiczna, która produkuje prąd na zaspokojenie „własnego” zapotrzebowania, w 99% przypadków jest instalacja zintegrowaną. Używamy słowa integracja w dwóch znaczeniach. Po pierwsze w przeważającej większości panele fotowoltaiczne montujemy bezpośrednio na dachu budynku lub w jego bliskiej okolicy. Po drugie instalacja jest integralnym elementem całej instalacji elektrycznej. W naszych poprzednich artykułach poruszaliśmy już temat wytrzymałości instalacji fotowoltaicznej, natomiast dziś chcemy Ci przybliżyć temat zabezpieczenia przeciwpożarowego, czyli czy potrzebny jest i jak pracuje wyłącznik przeciwpożarowy?

PPOŻ – obowiązek ustawowy.

Od 19 września 2020 nastąpiła zmiana prawa budowlanego, która wprowadza obowiązek uzgodnienia oraz powiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej o zakończeniu wykonania instalacji fotowoltaicznej i planowanego przystąpienia do jej użytkowania. Jednym słowem my jeszcze bardziej dbamy o Twoje bezpieczeństwo.

Wprowadzone zamiany pokazały jak bardzo ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej, jest wyłącznik przeciwpożarowy. Jakie jest jego zadanie? Oczywiście w przypadku zagrożenia pożarowego wyłącza i izoluje przewody DC biegnące pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a inwerterem. Ekipy ratunkowe, przyjeżdżając na miejsce, od razu rozpoczynają akcję gaśniczą, gdyż nasz system zadbał o ich bezpieczeństwo.

Wyłącznik przeciwpożarowy - instalacja fotowoltaiczna Enerji

Jak to działa w praktyce?

Doskonale wiemy, że Ciebie interesuje praktyka, dlatego opowiemy Ci, jak działa wyłącznik przeciw pożarowy, który sami stosujemy w przygotowywanych przez nas instalacjach.

Na zdjęciu zobaczysz, jak wygląda automatyczny wyłącznik przeciwpożarowy firmy Santon. Takie urządzenie stosujemy w instalacjach fotowoltaicznych Enerji. Dlaczego zdecydowaliśmy się na wyłącznik automatyczny?

Najprostszą odpowiedzią jest oczywiście większe bezpieczeństwo naszych klientów. Stosując wyłącznik automatyczny, zapewniamy wyłączenie i izolację w przypadku, gdy zostanie odłączone zasilenie (co jest standardową procedurą w przypadku akcji gaśniczej), lub gdy temperatura w urządzaniu osiągnie temperaturę 100 stopni. Dodatkowym, bardzo ważnym elementem jest możliwość montażu w bezpośredniej okolicy modułów fotowoltaicznych. Pozwala to na ich całkowitą izolację oraz minimalizuje okablowanie o wysokim napięciu. Wyłącznik czuwa nad bezpieczeństwem, więc nie musi być montowany w specjalnie wyznaczonych strefach. Oczywiście nasze inwertery mają osobny wyłącznik, którego użyjesz, gdy masz taką potrzebę.

Wyłącznik przeciwpożarowy- film z wakacji.

Na krótkim filmiku możesz zobaczyć, jak pracuje wyłącznik w trakcie przeprowadzenia testów. (Tak sprawdzamy, każdy element instalacji fotowoltaicznej, przed jej uruchomieniem). Oczywiście nie wywołaliśmy pożaru w domu naszego klienta. Tak jak pisaliśmy wcześniej, system działa w momencie wyłączenia zasilania po stronie AC, po czym, gdy zasilanie wróci, system sam się restartuje i umożliwia pracę instalacji fotowoltaicznej. My za symulowaliśmy brak zasilania.

Jak zapewne się domyślasz przerwy w zasilaniu, najczęściej występują z uwagi na prace konserwacyjne trakcji lub ich awarie. Niestety na takie zdarzenia nie mamy wpływu. Oczywiście brak zasilania = uruchomienie wyłącznika. W przypadku przełączników standardowych nie następuje auto start w momencie przywrócenia zasilenia. Musisz być na miejscu i wykonać tę czynność ręcznie. Nasze rozwiązanie, tak jak już pisaliśmy wcześniej, restartuje się samo i czuwa nad tym, aby Twoja produkcja prądu ze słońca była optymalna.

Bezpieczeństwo + ergonomia

Jak widzisz, gdy przygotowujemy instalację fotowoltaiczną, na pierwszym miejscu stawiamy na bezpieczeństwo. Jednocześnie ważne jest dla nas również praktyczne użytkowanie instalacji. Mamy na swoim koncie już setki instalacji i żadna z nich nie została poddana działaniu ognia. Cały czas ciężko pracujemy, aby tak było zawsze.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Ci zasady działania zabezpieczeń przeciwpożarowych instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli jednak masz jeszcze jakieś pytania, to oczywiście jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Skontaktuj się z nami w tym miejscu.

Spokajmy się na Facebooku oraz Instagramie.

Masz pytania? Chcesz poznać ofertę Enerji?

1 komentarz do wpisu “Instalacja fotowoltaiczna – wyłącznik przeciwpożarowy.”

Dodaj komentarz

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

  • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

  • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

  • kompensacja mocy biernej, 

  • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

  • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt