Ile kosztuje kWh gazu? Zamiana m3 na kWh — jak to liczyć?

Ile kosztuje kWh gazu? Zamiana m3 na kWh — jak to liczyć?

Zmiany cen gazu jakie obserwujemy tej zimy, powodują, że wielu przedsiębiorców “musi” znaleźć czas na analizę wydajności tego źródła energii.  Nasz przykład z ostatnich dni — właściciel małej piekarni.  Pan Józef planował, że w grudniu i styczniu  przeznaczy na rachunki za gaz kwotę 3 000 zł. Jednak po podwyżkach musi wykonać przelew 3-krotnie wyższy, czyli prawie 9 000 zł. 

Pierwszy i naturalny odruch w takiej sytuacji to analiza faktury i sprawdzenie, czy nie wystąpił błąd (jak czytać fakturę za gaz, opisujemy tutaj).  Następny krok to porównanie odczytów licznika z tym co widnieje na fakturze.  Wtedy jednak zauważasz, że licznik wskazuje m3, a cena, którą płacisz, dotyczy kWh. Rodzą się zatem pytania: „1 kWh gazu ile to m3?”  oraz „Jak wygląda zamiana m3 na kWh?”

Masz pytania? Chcesz poznać ofertę Enerji?

Na czym polega zamiana m3 na kWh gazu? 

Zależenie od tego jak długo już korzystasz z gazu ziemnego w swojej firmie, możesz jeszcze pamiętać jak na fakturach widniały jedynie m3. Jednak od 2014 roku Ministerstwo Gospodarki wprowadziło ujednolicenie jednostki rozliczeniowej do standardów europejskich.  Zmiana ta to nie tylko kwestie administracyjne. To również ważne przestawienie się z rozliczania za objętość gazu na płacenie za jego wartość energetyczną. Gaz ziemny, który jest dostarczany do Twojej firmy, pochodzi z różnych źródeł, dlatego też jego skład chemiczny, a tym samym wartość energetyczna, są różne. Wprowadzenie jednostki kWh gazu pozwala, abyś, Ty jako odbiorca końcowy płacił za energię z niego wytworzoną. 

Faktura za gaz — jak czytać i gdzie szukać oszczędności?

Jak zatem przeliczymy m3 gazu na kWh gazu? 

Wraz ze zmianą jednostki rozliczeniowej został wprowadzony współczynnik konwersji.  Współczynnik, który umożliwia w prosty sposób na przeliczenie m3 na kWh. Jak zatem wygląda to przeliczenie? W tym celu należy skorzystać z poniższego wzoru: 

ilość pobranego gazu w m3 X współczynnik konwersji = ilość pobranej energii w kWh 

Wszystkie dane potrzebne do podstawienia do wzoru znajdziesz na swojej fakturze.  

Współczynnik konwersji — zamiana m3 na kWh, kilka słów o…

Naturalne pytanie, które zapewne teraz pojawiło się w Twojej głowie to jak wyliczany jest wprowadzony współczynnik konwersji gazu z m3 na kWh? Tutaj sytuacja nie jest już tak prosta jak wcześniej. Współczynnik konwersji jest obliczany jako iloraz średniej arytmetycznej wartości ciepła spalania z miesięcy okresu rozliczeniowego i liczby 3,6 dla odbiorców do 110 [kWh/h]. Jeśli odbiorca posiada urządzenia określające ciepło spalania, wtedy jego wartość ustalana jest na podstawie wskazania tych urządzeń. Natomiast dla innych odbiorców, którzy pobierają więcej niż 110 [kWh/h], ciepło spalania jest określane dla danego okresu rozliczeniowego. Ciepło spalania, o którym mówimy wyżej, to inaczej kaloryczność gazu. Do jego wyznaczenia używa się urządzeń pomiarowych nazywanych np. chromatografem gazowym. 

 

Tańszy gaz w firmie

Metr sześcienny (m3), a kilowatogodzina (kWh) — czym są? 

Jeżeli śledzisz naszego bloga, to już wiesz, że jedną z naszych cech jest dokładność i dążenie do pełnego wyczerpania tematu. Dlatego na koniec zabieramy Cię na chwilę do szkolnej ławki, na lekcję o jednostkach pomiarowych. 

 • Czym jest metr sześcienny (m3)?

Najprościej mówiąc, to jednostka objętości zdefiniowana jako objętość sześcianu o krawędzi długości jednego metra. 1 m³ = 1 m · 1 m · 1 m.

 • Czym jest kilowatogodzina (kWh)?

W tym przypadku mówimy o jednostce energii (znanej Ci zapewne z faktur za energię elektryczną),  którą możemy zdefiniować, jako  ilość energii, jaka jest zużywana w ciągu jednej godziny przez urządzenie, którego moc to 1000 W.

 

Jak płacić mniej za gaz dla firmy? 

Po pierwsze wiesz już jak czytać fakturę. Po drugie wiesz jak konwertować zużyte m3 na kWh gazu. Jednak, zanim wrócisz do swoich obowiązków, powiemy Ci w tajemnicy, że wiemy również,  jak płacić mniej za gaz w Twojej firmie. Bardzo chętnie podzielimy się tą wiedzą!  Napisz do nas lub zadzwoń i zobacz, ile zaoszczędzimy dla Twojej firmy! 

Zapraszamy Cię również do śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook oraz Instagram), gdzie na bieżąco opowiadamy o energii dla firm!

2 komentarze do “Ile kosztuje kWh gazu? Zamiana m3 na kWh — jak to liczyć?”

 1. Komplikują, żeby tylko człowiek się nie połapał gdzie go chcą wydoić, jak tak dalej będzie to puszczą nas wszystkich z torbami. Nowy ład, benzyna po 7 złotych, gaz po 800 złotych, prąd po 1000… A artykuł fajny.

  Odpowiedz
  • Dziękujemy i zapraszamy do naszych innych artykułów! Doskonale rozumiemy zagubienie, dlatego właśnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Wiesz, że możesz mniej płacić za prąd i gaz?
Zostaw kontakt, a to my zadzwonimy do Ciebie!

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

 • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

 • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

 • kompensacja mocy biernej, 

 • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

 • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt