Instalacja Paneli Fotowoltaicznych – najczęściej zadawane pytania

Zastanawiasz się, czy instalacja fotowoltaiczna to opłacalna inwestycja? Szukasz odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące funkcjonowania paneli fotowoltaicznych? Poznaj nasz poradnik i znajdź odpowiedź na najczęstsze pytania i wątpliwości wiążące się z inwestycją w panele fotowoltaiczne.

1. Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Jej działanie jest bezpośrednio związane z tzw. efektem fotowoltaicznym. Dzięki niemu powstaje siła elektromotoryczna, która przekształca promieniowanie słoneczne na prąd stały. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu ogniwach solarnych, z których zbudowane są panele słoneczne. Następnie inwerter przekształca prąd stały w prąd zmienny, który jest dostarczany do instalacji elektrycznej.

2. Czy moduły PV wymagają drogiej i częstej konserwacji?

Instalacje fotowoltaiczne uchodzą za bezawaryjne i bezobsługowe. By zachować gwarancję, zdarza się, że konieczne jest wykonanie przeglądu i sprawdzenie sprawności modułów, jednak w porównaniu do tradycyjnych źródeł pozyskiwania energii panele słoneczne nie wymagają dużego nakładu pracy w trakcie funkcjonowania. Aby jednak zachować gwarancję na produkt, należy wykonywać przeglądy – w przypadku domu jednorodzinnego koszt wyniesie 20-300 złotych. Zaleca się, by wykonać go raz w roku.

3. Jak długo działa instalacja fotowoltaiczna?

Wybierając instalacje fotowoltaiczne, warto postawić na panele fotowoltaiczne od renomowanych producentów. Wielu z nich oferuje nawet 20 lat gwarancji na wady mechaniczne i do 25 lat gwarancji na liniowy spadek mocy samych panel, a moduły PV działają znacznie dłużej, nawet przez kilkadziesiąt lat. Dlatego też jest to długofalowa inwestycja nastawiona na wieloletnie oszczędności i korzystanie z wyprodukowanej energii.

4. Ile będzie kosztowała instalacja paneli fotowoltaicznych?

Koszt instalacji paneli słonecznych jest zróżnicowany – zależy przede wszystkim od:

  • rodzaju wybranych paneli,
  • sposobu montażu – na dachu czy na gruncie,
  • rocznego zapotrzebowania energetycznego domu, gospodarstwa rolnego lub firmy.

Dlatego też nie można z góry określić, ile kosztuje instalacja paneli fotowoltaicznych. Eksperci mogą podać dokładny koszt dopiero po wybraniu wszystkich urządzeń – konkretnych modułów o określonej mocy, ich liczby oraz okablowania. Jeśli zależy Ci na indywidualnej wycenie, obejmującej także dofinansowanie z programu “Mój Prąd”, zapraszamy do kontaktu.

5. Czy instalacja fotowoltaiczna zwiększy moje podatki od nieruchomości?

Rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych sprawiła, że pojawiły się wątpliwości, czy w rozumieniu ustawodawcy panele fotowoltaiczne są budowlą i w związku z tym podlegają podatkowi od nieruchomości, czy też nie. W ostatnich latach zarówno i organy podatkowe, jak i sądy administracyjne, w tym Naczelny Sąd Administracyjny, stoją na stanowisku, że instalacje fotowoltaiczne nie należą do kategorii budowli i w związku z tym ich montaż nie powoduje wzrostu podatku od nieruchomości (np. wyrok NSA z 18.12.2018 r., sygn. Akt II FSK 1275/18).

6. Czy potrzeba dużej powierzchni i prostego dachu, aby zainstalować system PV?

Paneli fotowoltaicznych nie montujemy bezpośrednio na dachu, tylko ok. 20 centymetrów nad nim, dlatego nie ma konieczności, by dach był zupełnie prosty. Nawet na skomplikowanych konstrukcjach da się zamontować panele solarne. Natomiast to, ile miejsca zajmą moduły fotowoltaiczne, zależy od mocy instalacji. Przykładowo, dla instalacji o mocy 1,5 kWp potrzebne będzie ok. 10 m2, a dla instalacji o mocy 4 kWp już 26 m2. Powierzchnia ta powinna znajdować się od południowej strony, by panele były jak najczęściej nasłonecznione.

7. Czy instalacja paneli fotowoltaicznych wymaga dużo formalności?

Mikroinstalacje fotowoltaiczne dla gospodarstw domowych, o mocy do 50 kWp, nie wymagają ubiegania się o pozwolenie na budowę, co znacząco ogranicza formalności. Warto jednak mieć na uwadze, że trzeba zgłosić instalację do zakładu energetycznego, by można było przesyłać do niego nadwyżki prądu, odbierać je i automatycznie rozliczać. Formalności nie są skomplikowane, a często pomagają w nich firmy instalujące moduły. Wystarczy przesłać do operatora dokumenty związane z montażem paneli (dane o lokalizacji, parametrach technicznych) oraz zgłosić chęć przyłączenia. Operator w dniu przyłączenia montuje tzw. licznik dwukierunkowy umożliwiający wzajemne rozliczenia. Przyłączenie jest bezpłatne.

8. Ile zaoszczędzę z systemem fotowoltaicznym?

Szacuje się, że montaż instalacji fotowoltaicznej obniża rachunki za prąd 4-osobowej rodziny aż o 90%. Oszczędności widać od razu po podłączeniu instalacji, ponieważ nie kupujemy energii elektrycznej z zakładu energetycznego lub kupujemy jej mniej, a sama instalacja zwróci się w czasie od 5 do 10 lat w zależności od cen za energię, sposobu korzystania z energii przez gospodarstwo domowe, ale także od tego, czy inwestor skorzysta z dofinansowań, np 5000 zł tytułem „Mój prąd”. Rocznie w naszym portfelu pozostanie ok. 2-3 tysięcy złotych.

9. Jak cień wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane od strony południowej, mocno nasłonecznionej, ponieważ cień ogranicza ich efektywność. Wprawdzie moduły produkują prąd z tzw. promieniowania rozproszonego, ale ich sprawność spada, a uzysk energetyczny jest niższy. Istnieją jednak systemy, tzw. optymalizatory, które ograniczają straty z tytułu zacienienia.

10. Dlaczego warto wybrać montaż paneli z Enerji?

Współpraca z firmą Enerji to efektywny projekt instalacji fotowoltaicznej, który jest oparty na realnym zapotrzebowaniu energetycznym danej rodziny, gospodarstwa rolnego czy firmy. Dzięki temu instalacja będzie produkować tylko tyle energii, ile jesteś w stanie wykorzystać. Co więcej, nasi eksperci z zakresu energetyki oferują efektywny montaż fotowoltaiki oraz indywidualną wycenę, a także wsparcie przy ubieganiu się o dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd”. Firma Enerji dba również o skuteczne zgłoszenie i podłączenie instalacji fotowoltaicznej do zakładu energetycznego, tak aby Klient nie musiał tracić swojego cennego czasu na stanie w kolejkach czy przy wypełnianiu dokumentów. Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Wiesz, że możesz mniej płacić za prąd i gaz?
Zostaw kontakt, a to my zadzwonimy do Ciebie!

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

  • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

  • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

  • kompensacja mocy biernej, 

  • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

  • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...