Inwerter – serce Twojej instalacji fotowoltaicznej.

Inwerter / falownik – serce Twojej instalacji fotowoltaicznej.

Zastanawiając się nad instalacją fotowoltaiczną, zapewne przeglądasz zdjęcia i artykuły opisujące i pokazujące działające (mamy taką nadzieję) instalacje fotowoltaiczne. Jednak na większości dostępnych zdjęć i materiałów, widnieją same panele fotowoltaiczne. Bardzo często natomiast pomijany jest temat serca instalacji, czyli inwertera. Dlatego postanowiliśmy naszym artykule, przybliżyć Wam jak pracuje, wygląda inwerter/falownik oraz dlaczego jego odpowiedni wybór jest taki ważny.

„Prąd stały, prąd zmienny” – tak naprawdę przemienny.

Zaczynając od początku, inwerter jest urządzeniem, którego głównym zadaniem jest zmiana napięcia stałego (wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne) na napięcie przemienne, które wykorzystujesz w sieci elektrycznej swojego domu, gospodarstwa czy firmy.

Inwerter nazywany również falownikiem działa w czasie rzeczywistym. Dzięki temu już momencie rozpoczęcia produkcji przez zamontowane panele słoneczne, możesz wykorzystać produkowaną energie. Unikasz dzięki temu przesyłania Twojego prądu przez zakład energetyczny, gdzie trafia jedynie nadwyżka produkcji. Co dzieje się z Twoją nadwyżką? O tym piszemy w naszym oddzielnym artykule poruszającym temat prosumenta.

Inweter/falownik Enerji Fotowoltaika - 1

Czy inwerter wyspowy mogę stosować tylko na wyspach? A co z kontynentem?

Nasi klienci w trakcie rozmów, często proszą nas o wyjaśnienie, czym jest inwerter wyspowy? Oczywiście nie jest to urządzenie do stosowania poza kontynentem. Jego nazwa wynika z faktu, iż instalacja podłączona do takiego inwertera tworzy swojego rodzaju wyspę energetyczną, ponieważ nie potrzebuje podłączenia do sieci.

Obecnie wyróżniamy na rynku trzy rodzaje inwerterów, w zależności od ich charakteru pracy:

  1. ON-GRID: Inwertery sieciowe – inwertery stosowane dla domów, gospodarstw czy firm podłączonych jedynie do sieci, bez własnych magazynów energii czy baterii.
  2. OFF GRID: Inwertery wyspowe  – stosowane dla lokalizacji, w które nie posiadają podłączenia do sieci elektrycznej, wyposażonych jednak w baterie lub magazyny energii.
  3. Inwertery hybrydowe – będące połączeniem inwertera sieciowego z rozwiązaniem pozwalającym na niezależne od OZE magazynowanie energii za pomocą baterii czy magazynów energii.
Inwerter/falownik Enerji Fotowoltaika - 2

Inwerter to nie tylko zamiana…

Tak jak już pisaliśmy wcześniej, głównym zadaniem inwertera jest dostosowanie napięcia wytwarzanego przez panele słoneczne do napięcia wykorzystywanego w sieciach elektrycznych. Głównym, ale nie jedynym. Falownik ma za zadanie również monitorować prace całej instalacji, dbać o bezpieczeństwo oraz reagować na niestandardowe zachowania napięcia. Dodatkowo wybrane modele mają możliwość zdalnego udostępniania danych dotyczących pracy. Dzięki temu możesz mieć stały dostęp do danych instalacji, z poziomu swojego smartphona.

 

Jak dobrać odpowiedni inwerter/falownik?

Żeby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, należy w pierwszej kolejności, odpowiedzieć czym charakteryzuje się odpowiedni inwerter?

W związku z tym odpowiadamy. Odpowiedni inwerter to taki, który będzie dobrze współpracował zastaną siecią elektryczną lub/i magazynami energii, optymalnie wykorzysta moc i pracę instalacji oraz zadba o bezpieczeństwo i wygodę użytkowników. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie szczegółowego audytu już na samym początku projektowania instalacji fotowoltaicznej. Równie ważne jak kwestie techniczne, jak również poznanie planów i oczekiwań przyszłego użytkownika. Dlaczego rozmowa o planach jest tak istotna? Prosty przykład. Załóżmy, że właściciel gospodarstwa rolnego planuje w przyszłości inwestycję również w magazyn energii. Wybranie już dziś inwertera hybrydowego, pozwoli zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych w przyszłości, związanych z koniecznością wymiany falownika na kompatybilny z magazynem energii.

Gwarancja jest bardzo ważna.

Ostatnim bardzo ważnym elementem, na który chcemy zwrócić uwagę, to gwarancje producenta oraz odpowiednie podłączenie inwertera. Prosimy, zwróć na to uwagę, ponieważ błędny na etapie montażu, zmniejszają skuteczność pracy, skracają żywot całej instalacji oraz mogą doprowadzić do tego, że producent nie uzna w przyszłości Twoje reklamacji. A tego przecież chcemy uniknąć, gdyż gwarancja może trwać nawet 10 lat.

Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania, to nasi Doradcy są do Twojej dyspozycji. Możesz do nas napisać również na naszym Facebooku lub Instagramie. Do zobaczenia!

Inwerter/falownik Enerji Fotowoltaika - 3

Masz pytania? Chcesz poznać ofertę Enerji?

1 komentarz do “Inwerter – serce Twojej instalacji fotowoltaicznej.”

Dodaj komentarz

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Wiesz, że możesz mniej płacić za prąd i gaz?
Zostaw kontakt, a to my zadzwonimy do Ciebie!

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

  • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

  • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

  • kompensacja mocy biernej, 

  • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

  • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt