Jak pracuje fotowoltaika dla spółdzielni mieszkaniowej (case study)? 

Boom na instalacje fotowoltaiczne doprowadził do tego, że nawet mieszkańcy bloków otrzymywali oferty montażu paneli słonecznych na… no właśnie dla sprzedających ten element nie był chyba taki istotnych. Wiemy o tym z własnego doświadczenia oraz z rozmów z Wami. Często dzwonicie i pytacie nas, czy taki montaż jest w ogóle możliwy i jakie należy spełnić formalności? 

Z jednej strony jest to zrozumiałe z uwagi na galopujące ceny energii elektrycznej, z drugiej jeżeli otrzymujecie kolejną propozycję, to warto sprawdzić, jak to wygląda w praktyce. Oczywiście mieszkańcy bloków mogą korzystać z energii elektrycznej  wytwarzanej ze słońca w dwóch wariantach. Wariant pierwszy to montaż na balkonie lub dachu dla wybranego mieszkania, natomiast wariant drugi to montaż instalacji fotowoltaicznej w ramach spółdzielni mieszkaniowej. W poniższym tekście przygotowaliśmy dla Ciebie case study wariantu drugiego. Zatem jeżeli jesteś przedstawicielem spółdzielni lub chcesz taki pomysł zgłosić jako mieszkaniec, zapraszamy do lektury! 

Masz pytania? Chcesz poznać ofertę Enerji?

Fotowoltaika dla spółdzielni, czyli dla kogo?  

Jak zawsze zaczynamy od wyjaśnienia kto, co i dlaczego… Zatem spółdzielnia mieszkaniowa jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą. Odnosząc się do omawianego przykładu, jest to zrzeszenie właścicieli mieszkań, dla których ważna jest ekologia oraz oszczędności wszystkich mieszkańców. Darmowa energia elektryczna wyprodukowana z założonych paneli fotowoltaicznych zasila elementy infrastruktury budynku, z której korzystają wszyscy mieszkańcy. Efektem tego jest znaczna obniżka rachunków, czyli docelowo obniżenie kosztów ponoszonych przez mieszkańców.  

Fotowoltaika dla spółdzielni — dane techniczne

Mamy już za sobą wyjaśnienie dla kogo będzie pracowała zamontowana instalacja, dlatego teraz czas na parametry techniczne: 

 • Moc Instalacji – 39,61 kWp.
 • Powierzchnia paneli fotowoltaicznych – 198 mkw.
 • Liczba modułów fotowoltaicznych – 89 sztuk.
  • Moc jednostkowa modułu fotowoltaicznego: 445 Wp.
  • Producent modułów fotowoltaicznych: Risen Energy. 
 • Liczba falowników – 1 sztuka.
  • Model falownika: SOFAR 36000TL.
  • Producent falownika: SOFAR SOLAR.
1 fotowoltaika dla spółdzielni mieszkaniowej

Panele zostały zamontowane na dachu płaskim z wykorzystaniem systemów montażach, pozwalających na montaż z nachyleniem 15 st. Orientacja względem Słońca to 210 st. oraz 212 st. na południowy zachód. Właśnie takie parametry okazały się być optymalne biorąc pod uwagę rozkład oraz otoczenie budynków mieszkalnych. 

Fotowoltaika dla spółdzielni — dane produkcji 

W poprzednim akapicie pisaliśmy, że przedstawione parametry to optymalny wybór, a potwierdzeniem naszych słów są przewidywane wskaźniki produkcji.

 • Wskaźnik produkcji energii elektrycznej  z 1 kWp instalacji – 1005,97 kWh. 
 • Roczny wskaźnik produkcji energii elektrycznej – 39 842 kWh.  
 • Roczna oszczędność — około 31 000 zł.
 • Roczna masa CO2, który nie zostanie wprowadzony do atmosfery – 18 276 kg. 

Powyższe liczby naprawdę robią wrażenie, a już dziś widzimy, że realne oszczędności będą jeszcze wyższe. Dlaczego? Po pierwsze kolejne wzrosty cen prądu, a po drugie nasza analiza zakłada wariant pesymistyczny i 99 proc. przypadków efekty są znacznie bardziej okazałe.

Jesteś członkiem spółdzielni? Porozmawiajmy! 

 Sam widzisz, że instalacja fotowoltaiczna dla spółdzielni mieszkaniowej to świetne rozwiązanie. Wiemy, że wielu zarządców nieruchomości nie jest przekonanych do takiego źródła energii/oszczędności, dlatego też zdecydowaliśmy się opisać nasze case study. Zatem jeżeli masz więcej pytań dotyczących aspektów technicznych lub chcesz poznać warunki oraz dostępne źródła finansowania, napisz do nas lub zadzwoń. Mamy wiedzę i nie zawahamy się jej użyć dla Ciebie.  

Dodaj komentarz

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Wiesz, że możesz mniej płacić za prąd i gaz?
Zostaw kontakt, a to my zadzwonimy do Ciebie!

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

 • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

 • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

 • kompensacja mocy biernej, 

 • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

 • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt