Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne – porównanie i różnice

Choć wiele osób myli kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne, instalacje te znacząco się od siebie różnią i nie są wykorzystywane w tym samym celu. O ile kolektory słoneczne służą jedynie do podgrzania wody, o tyle fotowoltaika pozwala na wytwarzanie prądu. Prądu, który możemy spożytkować na rozmaite sposoby – do zasilania urządzeń, ogrzania domu czy również wody. Co warto wybrać: kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne i która instalacja bardziej się opłaca w konkretnej sytuacji? Co łączy, a co dzieli kolektory słoneczne i fotowoltaikę? Na wszystkie pytania odpowiemy w naszym wpisie.

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne – podobieństwa

Zarówno kolektory słoneczne, jak i fotowoltaika wykorzystują padające na nie promieniowanie słoneczne. Co więcej, jedna i druga instalacja powinna być zamontowana w odpowiednim miejscu, najlepiej od południowej strony i pod kątem 45 stopni, które gwarantuje najlepsze nasłonecznienie na terenie Polski. Kolektory korzystają z energii cieplnej i działają tylko wtedy, kiedy mamy bezchmurny dzień.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne produkują nie ciepło, ale prąd. W jaki sposób? Również dzięki padającym na nie promieniom słonecznym, które powodują powstanie zjawiska fotoelektrycznego. Panele fotowoltaiczne pracują jednak także w pochmurne dni, dzięki promieniowaniu rozproszonemu. Pod wpływem promieniowania następuje ruch elektronów w ogniwie fotowoltaicznym, a w ten sposób powstaje prąd. Ogniwa łączy się w panele, by uzyskać większe napięcie. Dodatkowe urządzenia, nazywane falownikiem, przekształca prąd stały na prąd zmienny płynący w gniazdkach, a system okablowania doprowadza go do instalacji w domu lub firmie.

Zasada działania kolektorów słonecznych

Zadaniem kolektorów słonecznych jest podgrzanie wody użytkowej. By ograniczyć straty ciepła, kolektory są z zewnątrz pokryte warstwą izolacyjną. Kolektor to niklowa, chromowa lub miedziana płyta (absorber), złożona z cienkich rurek, pochłaniająca promieniowanie i zmieniające je na ciepło. Ciepło, które następnie jest odbierane przez czynnik roboczy tj płyn niezamarzający – najczęściej glikol. Czynnik ten rurami dociera do wężownicy w zasobniku wody i tam oddaje ciepło, podgrzewając wodę.

Jakie problemy wiążą się z instalacją kolektorów słonecznych? Największą wydajność solary osiągają latem, kiedy zapotrzebowanie instalacji c.w.u. jest mniejsze i możemy mieć problem z wykorzystaniem ciepła, podczas gdy jego magazynowanie jest niemożliwe. Co więcej, co kilka lat należy wymieniać obecny w instalacji glikol.

Wady i zalety – kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są dużo bardziej uniwersalne – dzięki nim możemy nie tylko podgrzać wodę, ale także zasilać urządzenia w domu czy zapewnić sobie ciepło w domu. Co więcej, instalacje fotowoltaiczne działają również zimą, ponieważ potrzebują promieniowania słonecznego, a nie wysokich temperatur, jak kolektory słoneczne. Moduły fotowoltaiczne cieszą się długoletnią gwarancją (nawet 25 lat) i jeszcze dłuższą żywotnością. Podczas gdy kolektory w okresie letnim ograniczają koszty ogrzewania wody o ok. 70%, to panele fotowoltaiczne redukują wydatki na prąd w domu jednorodzinnym o 90%. Obsługa instalacji fotowoltaicznej nie wymaga dużego wysiłku, można ją zamontować nie tylko na dachu, ale także na specjalnej konstrukcji na terenie działki. Nadwyżki wyprodukowanego prądu można magazynować w sieci energetycznej, podczas gdy w przypadku kolektorów przechowywanie ciepła jest niemożliwe.

Zapraszamy do kontaktu firmy, rolników oraz właścicieli gospodarstw domowych, których interesują instalacje fotowoltaiczne w Warszawie oraz Lublinie i innych miastach z województw mazowieckiego i lubelskiego. Firma Enerji proponuje:

  • projektowanie instalacji fotowoltaicznych dopasowanych do potrzeb energetycznych,
  • montaż instalacji i pomiar parametrów po montażu,
  • zgłoszenie instalacji do zakładu energetycznego.

2 komentarze do “Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne – porównanie i różnice”

Dodaj komentarz

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Wiesz, że możesz mniej płacić za prąd i gaz?
Zostaw kontakt, a to my zadzwonimy do Ciebie!

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

  • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

  • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

  • kompensacja mocy biernej, 

  • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

  • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...