Kompensacja mocy biernej, gdy zakładasz instalację fotowoltaiczną.

Kompensacja mocy biernej, gdy zakładasz instalację fotowoltaiczną.

Jakiś czas temu na naszym blogu poruszaliśmy temat mocy biernej, w którym starliśmy się wyjaśnić, czym ona jest oraz wskazać jej źródło. Jeżeli jeszcze nie czytałaś/czytałeś tego artykułu, to teraz możesz nadrobić zaległości tutaj- my oczywiście poczekamy…

Witamy cię ponownie. Jak zapewne zauważyłaś/eś, w czytanym przed chwilą artykule wspominamy takie pojęcie jak kompensacja mocy biernej. Na czy ona polega i dlaczego jest tak ważna, odpowiemy w dalszej części tego artykułu.

Na czym polega kompensacja mocy biernej?

Jak już wiesz, opłaty związane z poborem mocy biernej są wynikiem obciążenia sieci i strat ponoszonych przez zakłady energetyczne, które ustalając takie opłaty, wymusiły na użytkownikach rozwiązanie tego problemu na własny koszt. Jednak moc bierna, zarówno indukcyjna, jak i pojemnościowa ma tę właściwość, że można ją skompensować, czyli w praktyce wytworzyć na miejscu, unikając tym samym pobierania jej z sieci.

 

Kompensacja mocy biernej - zdjęcie 1

W jaki sposób skompensować moc bierną?

Temat kompensacji mocy biernej jest bardzo złożonym zagadnieniem, ale doskonale wiemy, że Ciebie głównie interesuje podejście od strony praktycznej. A w praktyce mamy dwa sposoby kompensacji mocy biernej w sieci elektrycznej Twojej firmy czy gospodarstwa rolnego. Pierwsza to tzw. naturalna metoda poprawy parametrów sieci, polegająca na modernizacji i wymianie dotychczas używanych silników, tak aby unikać zbyt małych obciążeń, pracy jałowej czy też instalowanie silników synchronicznych.

Oczywiście jest również druga metoda. Polega ona na instalowaniu u odbiorcy urządzeń, których zadaniem jest lokalna poprawa niekorzystnego współczynnika mocy. Jak już wiesz, niekorzystny współczynnik mocy  wynika z dużego udziału odbiorów o charakterze indukcyjnym lub pojemnościowym. Urządzeniami tymi mogą być:

  • baterie kondensatorów,
  • baterie dławików,
  • układy hybrydowe zawierające jednocześnie dławiki i kondensatory kompensacyjne,
  • kompensatory dynamiczne.

Kompensacja mocy biernej – każdy przypadek należy traktować indywidualnie.

Sam fakt, że poznaliśmy już dostępne technologie kompensacji mocy biernej, nie rozwiązuje problemu opłat związanych z jej przekroczeniem. Jak pokazuje nasze wieloletnie doświadczenie, w przypadku urządzeń elektrycznych najważniejszy jest dobór optymalnych rozwiązań pod względem technologii, technicznych warunków pracy oraz budżetu.

Dlatego proces kompensacji mocy biernej rozpoczynamy od dokładnej analizy danych. Danych zebranych, przez podłączone do Twojej sieci elektrycznej, urządzenia pomiarowe. Takie urządzenia instalujemy zawsze na określony czas, tak abyśmy mogli zarejestrować pełny cykl pracy Twojej sieci. Dopiero szczegółowa analiza umożliwi wybór dedykowanego rozwiązania.

Jednocześnie chcemy Cię przestrzec przed doborem takich rozwiązań „na oko”. Jak myślisz, czym kończą się próby doboru „na oko”? Oczywiście podwójnym wydatkiem lub brakiem oczekiwanych efektów i dalszym naliczeniem opłat.

 

Pomiar mocy biernej - fotowoltaika dla firm

Kompensacja mocy biernej wraz z instalacją fotowoltaiczną.

 

Dobrze wiesz, że samo założenie instalacji fotowoltaicznej nie powoduje naliczenia opłat za moc bierną. Jednak rozmowa z przyszłym inwestorem w temacie  instalacji to świetny moment, aby zwrócić uwagę na moc bierną. Zwrócić ulgę czyli,  przeprowadzić wyżej opisaną analizę i wyeliminować ryzyko jej poboru po wymianie licznika. Dlatego w Enerji zwracamy na ten element uwagę już na etapie audytu i zajmujemy się całym zagadnieniem kompleksowo.

Niestety wiemy też, że nie jest to jeszcze zbyt często spotykane podejście, dlatego pamiętaj, aby zapytać swojego Doradcy o kompensację mocy biernej.

 

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz artykuł, aż do tego miejsca. Wiemy, że na moc bierną jesteś już przygotowany. Jeżeli jednak masz jeszcze jakieś pytania, to nasi Doradcy są do Twojej dyspozycji! Napisz do nas! 

Spotkajmy się również na Facebooku i Instagramie

 

Masz pytania? Chcesz poznać ofertę Enerji?

1 komentarz do “Kompensacja mocy biernej, gdy zakładasz instalację fotowoltaiczną.”

Dodaj komentarz

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Wiesz, że możesz mniej płacić za prąd i gaz?
Zostaw kontakt, a to my zadzwonimy do Ciebie!

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

  • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

  • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

  • kompensacja mocy biernej, 

  • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

  • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt