„Po założeniu fotowoltaiki, pojawiła się moc bierna…”

„Po założeniu fotowoltaiki, pojawiła się moc bierna…”

Moc bierna? Czym jest? Dlaczego pojawia się po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej? Jak skutecznie unikać naliczenia dodatkowych opłat za przekroczenie mocy biernej? W poniższym artykule udzielamy odpowiedzi na tak postawione pytania oraz raz na zawsze oddzielamy „fake-newsy” od rzetelnej wiedzy inżynierskiej. 

Moc bierna?

Dlaczego zajmujemy się moc bierną? Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który zaczął interesować się instalacją fotowoltaiczną, zapewne nie raz trafiłeś na komentarze mówiące o pojawieniu się na fakturach pozycji i opłat związanych z mocą bierną, zaraz po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej. Czy w związku z tym moc bierna, to efekt uboczny fotowoltaiki?

Oczywiście nie, jednak fakt, że pojawia się on po zamontowaniu instalacji, wymaga kilku słów komentarza.

Zaczniemy jednak od wyjaśnienia samego pojęcia moc bierna.

Moc bierna jest nieodzownie związania z takimi pojęciami jak moc pozorna, moc czynna oraz kąt przesunięcia fazowego. Nie zamierzamy oczywiście wyprowadzać tutaj wzorów, ponieważ dla nas, odbiorców końcowych nie są one aż tak bardzo istotne. Jednak na prośbę naszego zespołu inżynierów umieszczamy ten oto trójkąt. 

Nas jednak bardziej interesuje, czym moc bierna jest w praktyce. W praktyce moc bierna jest niezbędna do funkcjonowania urządzeń elektrycznych, które zasilane są prądem przemiennym. Jej głównym zadaniem jest wytwarzanie pola elektromagnetycznego wykorzystywanego do realizowania ruchu obrotowego – moc bierna indukcyjna (silniki i transformatory) oraz magazynowania i przesyłu energii-moc bierna pojemnościowa (świetlówki LED, kondensatory).

Moc bierna nie jest przekładana na pracę tak jak dzieje się to w przypadku energii czynnej. Nie jest w związku z tym zużywana, a jedynie krąży między siecią a odbiornikiem.   „Krążenie” i przesył mocy biernej stanowi obciążenie dla infrastruktury przesyłowej oraz zgodnie z prawami fizyki, wiąże się ze stratami, dlatego właśnie zakłady energetyczne zdecydowały się na pobieranie opłat. 

 

moc bierna a fotowoltaika

Ile to kosztuje?

Opłaty za moc bierną pojawiają się:

  1. gdy odbiorca przekroczy dozwolony limit pobrania mocy biernej indukcyjnej, który w naszym kraju w większości OZE wynosi 0,4. Oznacza to, że na 1 W energii odbiorca może pobrać 0,4 Var (jednostka) mocy biernej indukcyjnej.
  2. gdy odbiorca „odda do sieci” jakąkolwiek wartość mocy biernej pojemnościowej.

Opisane wyżej warunki  powodują, iż opłaty za pobór mocy biernej rzadziej dotyczą gospodarstw domowych, ale w przypadku przedsiębiorców i osób wykorzystujących energię elektryczną do pracy dużych silników, maszyn produkcyjnych czy obsługi powierzchni biurowych jest to stała pozycja na fakturze.

O jakich kwotach mówimy? Tutaj wszystko zależy od obecnych cen energii elektrycznej oraz przeliczników określonych w taryfach operatów. W praktyce jednak opłaty za przekroczenie mocy biernej zwiększają kwotę faktury nawet o 30%.  

 Jednocześnie chcemy zaznaczyć, że warunki opisane powyżej dotyczą największej (ilościowo) grupy odbiorców energii elektrycznej w naszym kraju (moc umowa do 40kW), jednak nie jest to zasada uniwersalna. Dlatego, jeżeli chciałbyś dowiedzieć się jak to wygląda w Twoim przypadku, napisz do nas.

Czy instalacja fotowoltaiczna zwiększa pobór mocy biernej?

Jeżeli możemy mówić o jakimkolwiek zwiększeniu to na poziomie obserwowanym jedynie w laboratorium. W rzeczywistości nie wpływa ona na zwiększenie poboru mocy biernej. Jednak założenie instalacji fotowoltaicznej, wiąże się z koniecznością wymiany licznika na nowy (dwukierunkowy). Właśnie ta wymiana powoduje pojawienie się na fakturze takiej pozycji. Każdy nowy licznik, w przeciwieństwie do przestarzałych rozwiązań, monitoruje już pobór mocy biernej i przekazuje takie informacje do operatora sieci. Operator sieci, mając takie informacje, rozpoczyna naliczanie opłat.

Jak widzisz, moc bierna jest niezbędna do pracy urządzeń elektrycznych, a jej naliczanie to kwestia wymiany licznika, do którego i tak kiedyś musiało dojść. Dlatego zrzucanie winy na instalację fotowoltaiczną, jest oczywistym „fake-newsem”. 

Świadomość mocy biernej – podstawa instalacji fotowoltaicznej dla firm.

Oczywiście przekroczenia opisanych wcześniej wskaźników oraz naliczania w związku z tym dodatkowych opłat można w bardzo prosty sposób uniknąć. Wystarczy zatroszczyć się o kompensację mocy biernej w ramach swojej instalacji elektrycznej. Dlatego w Enerji, zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, prowadzimy dodatkową analizę i jeżeli to konieczne stosujemy wcześniej wspominaną kompensację. Dzięki takiemu podejściu unikamy nieprzyjemnych niespodzianek dla naszych klientów oraz pracujemy nad tym, aby odczarować tę (nieprawdziwą) klątwę wiszącą nad fotowoltaiką.

Jeżeli zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną w swojej firmie, zakładzie produkcyjnym czy w domu, gdzie w warsztacie często wykorzystujesz silniki o dużej mocy, pamiętaj, aby poruszyć ten temat w rozmowie z firmą, która przygotowuje dla Ciebie instalację fotowoltaiczną.

Oczywiście, jeżeli masz jakieś pytania i chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat samej analizy lub wykonać taką analizę w swojej firmie, napisz do nas. Nasi eksperci bardzo chętnie pomogą Ci uporać się z mocą bierną.

Masz pytania? Chcesz poznać ofertę Enerji?

1 komentarz do “„Po założeniu fotowoltaiki, pojawiła się moc bierna…””

Dodaj komentarz

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Wiesz, że możesz mniej płacić za prąd i gaz?
Zostaw kontakt, a to my zadzwonimy do Ciebie!

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

  • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

  • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

  • kompensacja mocy biernej, 

  • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

  • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt