Montaż Instalacji Fotowoltaicznej – na dachu przecież nie widać…

Inspiracją do powstania tego tekstu, tak jak w większości naszych wpisów, była oczywiście rozmowa, w której mieliśmy okazję uczestniczyć. Tym razem jednak naszym rozmówcą była osoba, która w rubryce zawód wpisuje „montaż instalacji fotowoltaicznej”.
Bardzo cenimy sobie każdą rozmowę ze specjalistą, jednak wyobraźcie sobie nasze miny, gdy już na samym początku spotkania usłyszeliśmy, że na dachu przecież nie widać i nie ma większego sensu być dokładnym czy estetycznym.

Otóż według nas dokładność, estetyka i wysokie standardy są bardzo ważne dla montażu instalacji fotowoltaicznej, a poniższy tekst ma za zadanie Was do tego przekonać.

Montaż Instalacji Fotowoltaicznej - Enerji

„Ma działać przez rok, a potem zawsze można zrzucić na złe użytkowanie”.


„Jak nie będzie działać, to możemy zarobić na serwisie”.


„Przecież właściciel i tak się na tym nie zna”.

To tylko klika z całej gamy argumentów, które padły podczas przytaczanej przez nas rozmowy. Z uwagi na zdrowie psychiczne Was, naszych czytelników nie będziemy przytaczać całej rozmowy, a skupimy się na tym, jak naszym zdaniem wygląda profesjonalny montaż instalacji fotowoltaicznej.

Dobry montaż jest wtedy, gdy zamontowane panele nie spadają z dachu…

Wybaczcie za jeszcze jeden durny argument. Oczywiście z tym zdaniem również nie możemy się, w pełni zgodzić. Dla nas montaż to dużo szersze pojęcie, mieszczące w sobie wykonanie indywidualnego projektu instalacji, przeprowadzenie audytu „przed montażowego” przez koordynatora, przygotowanie odpowiednich konstrukcji, zaplanowanie montażu paneli oraz inwertera, a także uruchomienie i szkolenie z obsługi instalacji dla domowników czy pracowników w firmie.

Montaż Instalacji Fotowoltaicznej – Projekt.

Instalacja Fotowoltaiczna Enerji Montaż

Jak ważny jest indywidualny projekt instalacji fotowoltaicznej, powie Wam każdy z członków naszej ekipy montażowej. Dobrze wykonany projekt to zbiór wszystkich informacji dla ludzi, którzy potem przenoszą instalację na dach lub grunt Waszego domu, firmy czy gospodarstwa rolnego. Dlatego ważne, aby projektant uwzględnił w projekcie:
1) Warunki techniczne dachu (kształt, nachylenie pokrycie, dostęp oraz stan techniczny).
2) Ułożenie instalacji względem innych budynków, drzew, kominów czy np. bocianiego gniazda.
3) Stan i ułożenie istniejącej instalacji elektrycznej domu/firmy, do której włączona zostanie montowana instalacja fotowoltaiczna.
4) Uwzględnienie niestandardowych sytuacji i oczekiwań naszych klientów, o których rozmawiamy już od pierwszego spotkania.

Kolejny audyt? A na co to komu?

Drugi audyt przeprowadzamy przed samym rozpoczęciem prac, co nasi klienci doceniają już podczas pierwszego dnia montażu. Koordynator, czyli ktoś, kto potem sam uczestniczy w montażu, sprawdza zgodność projektu z rzeczywistością i ustala z Inwestorem plan działania. Dzięki temu odpowiednio przygotowujemy się na dodatkowy przekop, niestandardowe pokrycie dachu, czy utrudniony dostęp. Również na tym etapie sprawdzamy możliwość poprowadzenia przewodów oraz miejsce montażu inwertera, który przecież jest sercem pracy instalacji.
Dzięki temu już na starcie mamy ogromną przewagę w czasie potrzebnym na prace montażowe. Dodatkowo wiemy co robić w 99,99% niestandardowych sytuacji, które mogą wydarzyć się w trakcie dnia montażowego.

Pan sobie przełączy tę dźwignię i wymówi to zaklęcie…

Instalacja Fotowoltaiczna Enerji - pomiar

…a instalacja zacznie produkować prąd. My jednak wymawianie tych zaklęć zawsze bierzemy na siebie. Dlatego bardzo ważnym elementem procesu montażu jest dwuetapowy odbiór instalacji fotowoltaicznej połączony ze szkoleniem jak obsługiwać instalację i na co zwrócić uwagę. Dzięki temu mamy pewność, że zostawiamy „nasze dziecko” w dobrych rękach.

Najważniejsze z najważniejszych…

Wiemy, że to, o czym pisaliśmy dotychczas, bywa bardzo często przedmiotem dyskusji „fachowców” i „ekspertów”. Wierzy jednak, że poniższe podpunkty to świętości dla każdej ekipy montażowej:

Instalacja Fotowoltaiczna Enerji - Inwerter

1) Montaż wykonywany jest przez osoby posiadające odpowiednie uprawniania i certyfikaty.
2) Za urządzenia elektryczne odpowiada doświadczony elektryk, a pracę na dachu wykonywane są przez dekarzy.
3) Instalacja Fotowoltaiczna to prąd elektryczny, dlatego najważniejsze jest bezpieczeństwo domowników/pracowników firmy.
4) Bezpieczeństwo ekipy montażowej, czyli noszenie kasków, uprzęży, rękawic, a teraz również maseczek, gdy wymagany jest kontakt z Inwestorem.
5) Monitoring, sprawdzanie i raz jeszcze monitoring – diagnostyka pracy instalacji.
6) Montaż raz rozpoczęty doprowadzamy do szczęśliwego końca.
7) Dach, grunt, dom, firma czy gospodarstwo rolne – miejsce po montażu jest w lepszym stanie niż przed montażem.

W tym krótkim tekście przytaczamy naszym zadniem najważniejsze aspekty dotyczące montażu instalacji fotowoltaicznej, Oczywiście wiemy, że to nie wszystko dlatego, jeżeli macie jeszcze jakieś pytania to zapraszamy do kontaktu.

Jesteśmy dla Was również w Social Mediach: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn.

Dziękujemy za waszą uwagę i do usłyszenia.

3 komentarze do “Montaż Instalacji Fotowoltaicznej – na dachu przecież nie widać…”

Dodaj komentarz

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Wiesz, że możesz mniej płacić za prąd i gaz?
Zostaw kontakt, a to my zadzwonimy do Ciebie!

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

  • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

  • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

  • kompensacja mocy biernej, 

  • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

  • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...