Sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie. Czy instalacje PV sprawdzają się w okresie zimowym?

Wielu inwestorów, którzy rozważają montaż fotowoltaiki, zastanawia się, jaka jest sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie oraz czy panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni. Wbrew obiegowej opinii panele fotowoltaiczne wytwarzają energię przez cały rok, a korzystne ustawodawstwo, w postaci Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii sprawia, że zazwyczaj zyski są po stronie inwestora. Dowiedz się, czy ogniwa fotowoltaiczne działają w zimie i jak sprawdza się fotowoltaika w pochmurne dni, by przemyśleć ewentualną inwestycję. Wydajność fotowoltaiki zależy w dużej mierze od stopnia nasłonecznienia w ciągu roku. Czy w związku z tym w Polsce opłaca się w nią inwestować?

Czy instalacje fotowoltaiczne zimą wytwarzają energię?

Nietrudno się domyślić, że warunki atmosferyczne wpływają na to, ile prądu fotowoltaika jest w stanie wyprodukować. Jednym z istotnych czynników jest ilość promieniowania (bezpośredniego oraz rozproszonego, pochodzącego np. ze słońca zza chmur), która dociera do ziemi w danej lokalizacji. Panuje jednak także błędne przekonanie, że im wyższa temperatura, tym wyższa sprawność paneli fotowoltaicznych. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie – największą moc panele osiągają przy dużym nasłonecznieniu, ale niskich temperaturach. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ wysokie temperatury powodują drgania, a te zaburzają ruch elektronów przemieszczających się w ogniwach – im jest on bardziej uporządkowany (a taki jest w niższych temperaturach), tym moc ogniw większa.

Od czego zależy sprawność paneli fotowoltaicznych zimą?

Jakie czynniki, oprócz temperatury, wpływają na sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie i nie tylko? Przede wszystkim:

 • wiatr, który również korzystnie wpływa na moc ogniw, obniżając temperaturę paneli,
 • sposób montażu – panele słoneczne powinny być zamontowane ok. 10 cm nad dachem, by mogły być wentylowane,
 • jakość samych modułów (zastosowanego krzemu, obudowy, hartowanej szyby i folii).

Warto zadbać także o montaż ogniw solarnych pod odpowiednim kątem. Dla Polski optymalny wynosi od 30 do 40 stopni. Dzięki temu do modułów latem dociera możliwie najwięcej słońca. Natomiast zimą ewentualny zalegający śnieg samoistnie zsuwa się z paneli dzięki zastosowaniu krzemowej szyby o niskim stopniu porowatości. Czy zatem panele fotowoltaiczne zimą trzeba odśnieżać? Niekoniecznie. Można to zrobić, jeśli śnieg jest zbyt ciężki i mokry, jednak należy być ostrożnym, by nie porysować krzemowych modułów.

Czy panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni?

Fotowoltaika w pochmurne dni również wytwarza energię, z tzw. promieniowania rozproszonego, które dociera wówczas do ziemi. Co więcej, wysoki uzysk energetyczny pojawia się także wówczas, gdy słońce przechodzi dokładnie przez krawędź chmury.

Jak sprawdzić, czy panele fotowoltaiczne się opłacają?

Mniejsza ilość promieniowania słonecznego zimą sprawia, że panele fotowoltaiczne produkują wówczas mniej energii. Z kolei latem uzysk energetyczny będzie znacznie większy od potrzeb przeciętnej rodziny, a Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) pozwala inwestorom na przesyłanie nadmiaru prądu do zakładu energetycznego i odebranie go w ciągu roku. Tym samym niewykorzystaną energię z ciepłych miesięcy spożytkujemy zimą. Dlatego też, żeby ocenić opłacalność instalacji fotowoltaicznej, trzeba wziąć pod uwagę roczną ilość wytworzonej energii. Na rozliczeniu z energetyką będzie bowiem bilans energii przesłanej do zakładu i odebranej z niego w ujęciu rocznym. Zazwyczaj bilans ten jest korzystny dla inwestora. Co więcej, mimo że największą sprawność panele fotowoltaiczne osiągają od maja do września, to jednak od października do kwietnia, nawet w grudniu czy styczniu, również wytwarzają prąd na nasze potrzeby. Wątpliwości inwestorów dotyczące tego, czy instalacje fotowoltaiczne sprawdzają się w okresie zimowym, nie mają tak naprawdę znaczenia, ponieważ istotnym czynnikiem jest roczny bilans energii wytworzonej i pozyskanej z zakładu energetycznego. Tym samym ogniwa solarne nie produkują prądu tylko:

 • w nocy,
 • gdy są pokryte śniegiem.

Panele fotowoltaiczne czołowych producentów mogą wydajnie pracować nawet przy -40 stopniach.

Szukasz firmy, która:

 • oferuje montaż paneli fotowoltaicznych,
 • wspiera inwestorów w pozyskiwaniu dofinansowania na ogniwa słoneczne,
 • zapewnia dobór urządzeń o odpowiedniej mocy?

Postaw na instalacje fotowoltaiczne, które montuje firma Enerji w województwach:

 • kujawsko-pomorskim,
 • łódzkim,
 • lubelskim,
 • mazowieckim.

Zapraszamy do kontaktu! Zainwestuj w panele fotowoltaiczne i oszczędzaj, obniżając rachunki za prąd!

Dodaj komentarz

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Wiesz, że możesz mniej płacić za prąd i gaz?
Zostaw kontakt, a to my zadzwonimy do Ciebie!

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

 • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

 • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

 • kompensacja mocy biernej, 

 • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

 • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...