Prosument czyli producent + konsument

Prosument czyli producent + konsument

Domyślamy się, że w natłoku tak wielu informacji na temat fotowoltaiki, słowo prosument nie raz trafiło do Twoich uszu. Dlatego zapewne nie jest dla Ciebie zaskoczeniem, że decydując się na instalację fotowoltaiczną, stajesz się właśnie prosumentem.

Prosument, czyli w przypadku instalacji fotowoltaicznej połączenie słów producent oraz konsument to jak wskazuje jego etymologia, osoba, która produkuje oraz wykorzystuje energię elektryczną. O ile to wydaje się oczywiste to już rozmowa o prawach i obowiązkach prosumenta bardzo często stwarza problemy również doradcom zajmującym się instalacjami fotowoltaicznymi. Najbardziej znaczącą zmianą na rzecz prosumenta jest możliwość magazynowania nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej przez jego Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Z magazynowaniem związane jest specjalne rozliczenie nadwyżek w momencie ich odbioru. Dla instalacji mniejszej niż 10 kWp prosument odbiera 0,8 kWh z każdej zmagazynowanej kWh. W przypadku instalacji o mocy równej i wyższej niż 10 kWp (do 50 kWp), współczynnik ten wynosi 0,7.

Prosument = Producent+Konsument

W tym miejscu warto od razu zaznaczyć, że wyżej opisane rozliczenie dotyczy jedynie nadwyżek energii wyprodukowanych przez instalację. Wyprodukowanych i  niewykorzystanych na bieżące potrzeby. Dlatego tak ważny jest świadomy audyt oraz szkolenie jak optymalnie wykorzystywać pracę instalacji. Zamiast „ponosić koszt za magazynowanie” w wysokości 20%, świadoma obsługa instalacji może zmniejszyć ten współczynnik nawet poniżej 10%. Jak to zrobić? Nasi doradcy bardzo chętnie przeprowadzą Cię przez ten cały proces.

Prosument -enerji fotowoltaika

15 lat jako prosument i co potem?

Bardzo często na naszych mediach społecznościowych spotykamy się z atakiem na instalację fotowoltaiczną podyktowanym informacją, że obecne rozliczanie, opisane przez nas w poprzednim akapicie obowiązuje tylko przez 15 lat.

Oczywiście jest to prawda, a mówi o tym artykuł 40 pkt 1b ustawy o odnawialnych źródłach energii. Czytając dalej, artykuł ten mówi, że jest to 15 lat od dnia wytworzenia po raz pierwszy energii o odnawialnego źródła nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2039 roku.

Pytanie jednak, czy to zmniejsza opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

Biorąc pod uwagę, że dobrze przygotowana instalacja zawraca się po upływie 6 lat pracy, to w ciągu 15 lat zwrot z inwestycji wyniesie 250%. (Będzie on wyższy, jeżeli weźmiemy pod uwagę nieuniknione przecież podwyżki cen prądu). Zysk dla naszej planety? Instalacja „spłaca” swój ślad węglowy przez pierwsze pół roku pracy, a każdy kolejny dzień to czysta i zielona energia.

Jak to będzie po 2039 roku?

Tego niestety nie wiemy, ale patrząc na to, jak bardzo dziś zyskuje zielona energia, mamy bardzo dużo odwagi, aby twierdzić, że kolejne rozwiązanie rozliczania, które zaproponuje nam ustawodawca, będzie jeszcze korzystniejsze dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych. Z ogromną ciekawością spoglądamy również na rozwój baterii i magazynów energii…

A jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Masz pytania? Chcesz poznać ofertę Enerji?

1 komentarz do “Prosument czyli producent + konsument”

Dodaj komentarz

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Wiesz, że możesz mniej płacić za prąd i gaz?
Zostaw kontakt, a to my zadzwonimy do Ciebie!

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

  • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

  • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

  • kompensacja mocy biernej, 

  • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

  • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt