Jakie pytania należy zadać Doradcy przed zawarciem umowy na dostarczenie instalacji fotowoltaicznej? (część 2/2)​

Jakie pytania należy zadać Doradcy przed zawarciem umowy na dostarczenie instalacji fotowoltaicznej? (część 2/2)

Dziś wracamy do Was z obiecaną drugą częścią naszego poradnika. Jeżeli jeszcze nie czytaliście części pierwszej, to zapraszamy tutaj. Spokojnie poczekamy na Ciebie.

Gdy już dwa pierwsze pytania mamy za sobą teraz czas iść dalej.

pytania na temat instalacji fotowoltaicznej 1

Pytanie 3. Jakie są zagrożenia ze strony instalacji fotowoltaicznej?

Nie ma żadnych??? Czujesz, że to nie może być prawda. Instalacja fotowoltaiczna to konstrukcja, która pracuje na śmiertelnym dla człowieka poziomie napięcia, dlatego tak ważne są zabezpieczenia, wyłączniki, izolacja oraz bezpieczeństwo przeciwpożarowe (więcej o tym piszemy tutaj).

Kolejnym ważnym elementem jest wpływ pracy paneli na instalację elektryczną domu, firmy czy gospodarstwa. Zaczynając od ryzyka związanego z przestarzałą instalacją elektryczna budynku, wpływu na pracę maszyn produkcyjnych, aż do kompensacji mocy biernej, która zaniedbana, może być odpowiedzialna za wzrost kwot rachunków za energię.

Warto zwrócić uwagę również na gwarancje, ich warunki oraz czas ich obowiązywania. Mówimy tutaj zarówno o gwarancji na poszczególne podzespoły, jak i na wykonanie i montaż instalacji fotowoltaicznej.

Ryzyko niedostatecznej efektywności pracy instalacji, związanej ze złym doborem mocy instalacji lub ich nieprawidłowym ułożeniem, wyeliminujesz, będąc dociekliwym w pytaniu drugim, poruszonym w części pierwszej.

Pytanie 4. Jakie są koszty? Wszystkie koszty?

Też uważamy, że rozmowa o finansach jest bardzo ważna. Dlatego tutaj możesz oczekiwać podania wszystkich kosztów, które musisz ponieść w związku z decyzją o montażu instalacji.

Informacja, którą otrzymasz, powinna zawierać wszystkie kwoty, możliwości finansowania oraz dotacje/ ulgi. Ważny jest również aspekt wpłaty transz lub całości kwoty, określonych w umowie. Co od finansowania, to pamiętaj, że możesz również korzystać z finansowania zewnętrznego, takiego, które dla Ciebie będzie najbardziej korzystanie.

pytania na temat instalacji fotowoltaicznej 2

Pytanie 5. Jak wygląda proces montażu i co będzie dalej?

Tym pytaniem porządkujesz sobie, jak będzie wyglądał cały proces. Co i kiedy wydarzy się po Twojej rozmowie z Doradcą? Co wydarzy się po wpłaceniu przez Ciebie pierwszej transzy za instalację fotowoltaiczną? Ważne, abyś otrzymał opis całego procesu, wraz z informacjami co będzie działo się do samego montażu, w jego trakcie oraz po zakończeniu prac.

Jako przykład podajemy Wam kroki całego procesu, który wypracowaliśmy w Enerji:

  1. Spotkanie/a z Doradcą, w których trakcie odbywa się analiza efektów pracy, warunków technicznych możliwości montażu instalacji oraz Twoich oczekiwań co do naszej współpracy.
  2. Przygotowanie parametrów instalacji fotowoltaicznej, określających konkretne parametry komponentów (gwarancje, zabezpieczenia, certyfikaty), finansowe, oraz planu działania rozłożonego w czasie. Na tym etapie ustalamy również, zapisy umowy naszej współpracy.
  3. Szczegółowy audyt techniczny wykonywany przez Koordynatora montażu instalacji elektrycznej. Na tym etapie ustalamy, dokładny plan montaż
  4. Wykonujemy montaż instalacji fotowoltaicznej, a następnie zajmujemy się wszystkimi formalnościami związanymi z wymianą licznika oraz uzyskaniem dla Ciebie ulgi/ dofinansowania.
  5. Monitorujemy, jak pracuje Twoja instalacja fotowoltaiczna i reagujemy natychmiast, gdy dzieje się coś niepokojącego.

Taki mechanizm to pewność udanej współpracy. Dlatego ważne, abyś w rozmowie ze swoim Doradcą poruszył ten temat.

pytania na temat instalacji fotowoltaicznej 3

Mamy wrażenie, że poruszyliśmy najważniejsze pytania, których zadanie zminimalizuje ryzyko błędnej decyzji. Oczywiście bardzo ważne jest, abyś zawsze zadawał/a pytania nawiązujące do Twojej konkretnej sytuacji, gdyż jak pisaliśmy wcześniej, instalacja fotowoltaiczna musi zostać przegotowana jako produkt dopasowany do jej użytkownika.

Jeżeli masz pytania do naszego tekstu lub inne związane z instalacją fotowoltaiczną, to zapraszamy do kontaktu.

Dziękujmy, że byłaś/eś z nami i do zobaczenia w kolejnych tekstach. Zapraszamy Cię również na naszego Facebooka oraz Instagrama

Masz pytania? Chcesz poznać ofertę Enerji?

Dodaj komentarz

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Wiesz, że możesz mniej płacić za prąd i gaz?
Zostaw kontakt, a to my zadzwonimy do Ciebie!

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

  • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

  • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

  • kompensacja mocy biernej, 

  • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

  • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt