Język fotowoltaiki – słownik najważniejszych pojęć

Język fotowoltaiki - słownik najważniejszych pojęć

„BusBar,” „FullBlack”, „Polikryształy”, „Monokryształy”, „H-Cut”, „Sprawność paneli fotowoltaicznych”, „Perc”, „STC”, „NOCT”, „Diody bocznikujące”, „Optymalizatory”

Jeżeli w dowolną wyszukiwarkę wpiszesz hasło panel fotowoltaiczny lub fotowoltaika zapewne bardzo szybko trafisz na słowa, które wymieniliśmy na początku artykułu. Być może masz już za sobą rozmowę ze specjalistą zajmującym się fotowoltaiką, który żonglował tymi pojęciami, nie kusząc się jednak nawet na krótkie ich wyjaśnienie?

Jakiś czas temu napisaliśmy dwa artykuły zawierające zestaw pytań, które musisz zadać przed podjęciem decyzji dotyczącej instalacji fotowoltaicznej, a dziś chcemy pójść o krok dalej. Dlatego przygotowaliśmy słownik najczęściej używanych pojęć ze świata fotowoltaiki.

Język fotowoltaiki - słowniczek pojęć

Pojęcia ze świata fotowoltaiki i ich definicje

Dodamy jeszcze, że pomysł na ten artykuł powstał dzięki Tobie. Wiemy, jak bardzo cenisz sobie, że jesteśmy dla Ciebie doradcami i partnerami, a nie jedynie sprzedawcami. Dlatego zawsze możesz liczyć na naszą wiedzę i doświadczenie.

Tyle słów wstępu. Startujemy z naszym słownikiem ze świata fotowoltaiki.

Fotowoltaika

Jest to dziedzina nauki zajmująca się zagadnieniem przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną. Dokładnej na ten temat piszemy tutaj.

Ogniwo fotowoltaiczne (słoneczne)

Element panelu fotowoltaicznego, produkowany z półprzewodników (najczęściej krzem), w których następuje przemiana energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną.

Moduł fotowoltaiczny

To urządzenie składające się z połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych służących do konwersji promieni słonecznych na energię elektryczną.

Panel fotowoltaiczny

Zestaw minimum dwóch wzajemnie połączonych modułów fotowoltaicznych.

Inwerter/falownik

Jest urządzeniem, którego głównym zadaniem jest zmiana napięcia stałego (wytwarzanego przez ogniwa fotowoltaiczne) na napięcie przemienne, które wykorzystujesz w sieci elektrycznej swojego domu, gospodarstwa czy firmy. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Instalacja fotowoltaiczna

System zintegrowanych ze sobą paneli fotowoltaicznych, których pracę nadzoruję inwerter. Głównym zadaniem systemu jest produkcja energii elektrycznej z przetworzenia promieni słonecznych oraz dostarczenie jej do Twojego gniazdka.

Język fotowoltaiki - słowniczek pojęć 2

Polikryształy

Moduły fotowoltaiczne, które składają się ogniw polikrystalicznych przygotowanych przez wykrystalizowanie się wielu monokryształów np. krzemu. Taka budowa przekłada się na kolorystykę ogniw – są jasnoniebieskie, na ich kształt: prostokątny lub kwadratowy oraz na ograniczenie ruchu elektronów.

 

Monokryształy

Moduły fotowoltaiczne, które składają się ogniw monokrystalicznych, przygotowanych z jednego monokryształu. Ogniwa monokrystaliczne charakteryzują się czarną lub ciemnoniebieską barwą oraz lekko zaokrąglonymi krańcami. Mono, czyli jeden kryształ to jedno ogniwo, dzięki czemu elektrony, które są odpowiedzialne za przepływ energii, mają znacznie więcej przestrzeni do poruszania się.

 

Sprawność modułu fotowoltaicznego

Określa stosunek mocy maksymalnej uzyskiwanej w ogniwie do mocy promieniowania światła słonecznego padającego na ogniwo. Upraszczając: możesz wyliczyć ją przez podzielenie mocy modułu przez jego powierzchnię. Pamiętaj im wyższa sprawność, tym lepsze efekty pracy instalacji.

 

Full Black

To standardowe moduły monokrystaliczne, do których produkcji wykorzystuje się czarną ramę oraz podbitkę. Wpływa to bardzo korzystanie na ich wygląd, jednak nie ma większego wpływu na efekty pracy instalacji.

 

Bus Bar (BB)

To cienkie metalowe taśmy łączące ogniwa fotowoltaiczne, których zadaniem jest przewodzenie prądu fotoelektrycznego. Pierwotnie w panelach fotowoltaicznych stosowano 2 Bus Bary na ogniwo. Obecnie dostępne są rozwiązania z 9 BB. Dla użytkownika moduły wykonane z ogniw z większą liczbą Bus Barów to wyższa wydajność pracy paneli, niższe ryzyko mikropęknięć oraz wolniejsza degradacja modułu.

Język fotowoltaiki 3

Bifacial

Jest to technologia produkcji paneli fotowoltaicznych posiadających dwie aktywne strony – z przodu oraz z tyłu panelu. Pozwala to na absorpcję światła z dwóch stron, zwiększając tym samym wydajność pracy instalacji nawet o 25%.

 

H-Cut (z ang. Half Cut Cells)

W wolnym tłumaczeniu – „ogniwa cięte na pół”. W związku z dużą powierzchnią ogniw i wynikającymi z tego tytułu stratami producenci podzielili poszczególne ogniwa na pół. Tym sposobem w ramach jednego modułu liczba ogniw zwiększyła się z 60 do 120. Korzyści? Oczywiście na wszystko odpowiada nasza ukochana fizyka, a konkretnie wzór na stratę mocy – im mniejszy prąd, tym mniejsza strata mocy.

Perc (z ang. Passivated Emitter and Rear Cell)

To technologia budowy ogniwa fotowoltaicznego, polegająca na dodaniu dodatkowej warstwy dielektryka, dzięki czemu zwiększona zostaje efektywność ogniwa, odbijającego światło docierające do dolnych warstw. Dzięki temu odbiciu fotony mają drugą szansę na wytworzenie prądu.

 

STC (Standard Test Conditions )

To standardowe warunki, w jakich panel fotowoltaiczny zostaje poddany próbie. Określone są one przez trzy podstawowe parametry, umożliwiające porównywanie paneli. Wspomniane parametry to:

  1. temperatura ogniwa na poziomie 25 stopni Celsjusza,
  2. nasłonecznienie 1000 watów na 1 metr kwadratowy,
  3. AM (spektrum promieniowania dla gęstości atmosfery) 1,5 – wartość ta zależy od kąta słońca w stosunku do punktu odniesienia dla Ziemi.

NOCT (Normal Operating Cell Temperature)

Określa temperaturę ogniw w normalnych warunkach pracy, czyli: nasłonecznienia 800 watów na metr kwadratowy, temperatury otoczenia 20 stopni Celsjusza, AM = 1,5 oraz prędkości wiatru 1 m/s. W praktyce im niższy wskaźnik NOCT, tym korzystniej dla pracy instalacji.

 

Diody bocznikujące

Ich zadaniem jest ochrona instalacji fotowoltaicznej przed negatywnymi skutkami zacieniania. Wyłączają one zacieniony moduł, dzięki czemu redukują straty pracy całej instalacji.

 

Optymalizator mocy

To urządzenie, montowane przy modułach fotowoltaicznych, którego zadaniem jest sterowanie parametrami modułu, tak aby w przypadku zacienienia nie wpływał negatywnie na pracę całej instalacji. Umożliwia to pracę instalacji bez całkowitego wyłączania poszczególnych modułów, dzięki czemu większe są efekty jej pracy.

Język fotowoltaiki 4

Na dziś to już koniec. Wiemy, że to nie wszystkie pojęcia ze świata fotowoltaiki, ale wybraliśmy te, które naszym zdaniem będą najbardziej użyteczne dla Ciebie. Jeżeli jednak masz jeszcze jakieś pytania lub Twoim zdaniem brakuje jakiegoś słowa, napisz do nas! Doradcy Enerji przygotują dla Ciebie wyczerpującą odpowiedź.

Tymczasem, dziękujemy za Twoją obecność i do zobaczenia w następnym artykule oraz na naszym Facebooku! 

Masz pytania? Chcesz poznać ofertę Enerji?

Dodaj komentarz

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Wiesz, że możesz mniej płacić za prąd i gaz?
Zostaw kontakt, a to my zadzwonimy do Ciebie!

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

  • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

  • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

  • kompensacja mocy biernej, 

  • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

  • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt