Żywotność Paneli Fotowoltaicznych

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych? To jedno z zagadnień, o które najczęściej pytają inwestorzy. Ile lat będą pracowały panele słoneczne? Od czego zależy ich żywotność? Jaki jest spadek mocy po kilku latach użytkowania? Takie wątpliwości nie są odosobnione. My chcemy je rozwiać i przybliżyć potencjalnym klientom zagadnienie żywotności paneli słonecznych oraz gwarancji producentów modułów.

Panele fotowoltaiczne – od czego zależy ich żywotność?

Niewielka liczba elementów ruchomych sprawia, że fotowoltaika uchodzi za instalację bezawaryjną i działającą bardzo długo. Jednak wybierając panele fotowoltaiczne, warto postawić na sprawdzonego producenta, ponieważ żywotność paneli słonecznych zależy właśnie od niego i zastosowanych materiałów oraz jakości komponentów. Równie poszukiwanie firmy montażowej warto poprzedzić pozyskaniem informacji, ponieważ odpowiedni montaż to kolejny czynnik mający wpływ na żywotność paneli fotowoltaicznych. Istotne są także warunki atmosferyczne, chociaż obecnie producenci poddają swoje produkty wnikliwym testom odporności na nacisk oraz gradobicia.

Długość działania paneli fotowoltaicznych wczoraj i dziś

Czy wiesz, że najstarszy panel fotowoltaiczny na świecie ma 60 lat i na początku 2020 roku wciąż działa, tak samo, jak panele słoneczne zamontowane w latach 80.? Obecnie technologia jest znacznie bardziej zaawansowana, dlatego wg badań produkowane dzisiaj panele będą pracować jeszcze dłużej.

Spadek mocy paneli fotowoltaicznych – czy jest się czego obawiać?

Panele fotowoltaiczne, tak jak wszystkie inne urządzenia, ulegają amortyzacji, czyli stopniowemu zużyciu. Wielu producentów paneli fotowoltaicznych daje jednak tzw. gwarancję na uzysk, zgodnie z którą w określonym czasie (np. po 10 czy 25 latach) sprawność paneli fotowoltaicznych dalej wynosi nie mniej niż 80% mocy początkowej. Jeśli moc spadnie poniżej 80%, możemy mówić o awarii technicznej. W praktyce spadek jest mniejszy – badania, przeprowadzone na 2 tysiącach paneli, wykazały, że wynosi ok. 0,2-0,5% rocznie. Największy spadek mocy odnotowuje się w ciągu pierwszych 5 lat działania fotowoltaiki. Z czego on wynika? Przede wszystkim z wysokich temperatur, natężenia promieniowania UV, wilgoci i zjawisk pogodowych. Ponieważ w Europie jest relatywnie niewiele anomalii pogodowych, sprawność paneli na Starym Kontynencie jest najwyższa.

Jak wybrać producenta paneli fotowoltaicznych?

Cena nie powinna być kluczowym elementem, na który zwracamy uwagę, wybierając producenta modułów słonecznych. Dlaczego? Ponieważ lepiej wydać nieco wyższą kwotę na instalację fotowoltaiczną, ale mając pewność, że inwestujemy w sprzęt wysokiej klasy. Warto zapoznać się z certyfikatami posiadanymi przez danego producenta, gwarantującymi zgodność produktu z europejskimi normami, a także z okresem gwarancji i rękojmi. Najlepsi i renomowani producenci dają nawet 20 lat gwarancji na instalacje i 25 lat na uzysk energetyczny, co sprawia, że jeśli po 15 latach wydajność spadnie poniżej określonego poziomu, mamy prawo do naprawy w ramach gwarancji. Zazwyczaj w trakcie użytkowania konieczna będzie wymiana inwertera, ponieważ jest on poddawany dużym obciążeniom – podczas przekształcania prądu stałego na zamienny wydziela się ciepło, co może wpływać na jego żywotność. Warto jednak podkreślić, że gwarancja na panele fotowoltaiczne jest wyjątkowo długa w porównaniu np. do gwarancji na małe turbiny wiatrowe, która wynosi 3-5 lat.

Szukasz firmy, która oferuje profesjonalne wsparcie przy inwestycji w fotowoltaikę? Postaw na ekspertów Enerji, którzy zapewniają:

  • dobór instalacji o odpowiedniej mocy,
  • profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych na dachu lub gruncie w województwie mazowieckim oraz lubelskim,
  • weryfikację działania instalacji fotowoltaicznej po wymianie licznika na dwukierunkowy i podłączeniu instalacji,
  • zgłoszenie instalacji do zakładu energetycznego.

Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Wiesz, że możesz mniej płacić za prąd i gaz?
Zostaw kontakt, a to my zadzwonimy do Ciebie!

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

  • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

  • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

  • kompensacja mocy biernej, 

  • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

  • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...