Ładowarki samochodów elektrycznych

Pokonuj kolejne kilometry swoim autem elektrycznym! Ładowarki do samochodów elektrycznych z Enerji

Ładowarka samochodu elektrycznego z Enerji to:

 • ładowarki elektryczne do zastosowań domowych oraz firmowych

 • dobór rozwiązania dopasowanego do Twoich potrzeb i możliwości technicznych

 • dostęp do najlepszych producentów ładowarek samochodów elektrycznych na rynku

 • gwarancja niższych cen niż u konkurencji 

 • jednoczesny montaż instalacji fotowoltaicznej oraz ładowarki samochodów elektrycznych

 • dodatkowa 5-letnia gwarancja na montaż.   

Ładowarki samochodów elektrycznych Enerji

Czym są ładowarki samochodów elektrycznych i jakie wyróżniamy ich rodzaje?

Ładowarki samochodów elektrycznych  to specjalnie przygotowane urządzenia wyposażone w odpowiednio zaprojektowane ładowarki zasilane prądem z lokalnej sieci energetycznej, do których właściciele podłączają swoje pojazdy elektryczne by naładować ich baterie i móc dalej korzystać ze zgromadzonej w nich energii. Standardem jest, że jedna ładowarka może obsłużyć kilka pojazdów, przy czym każdy z nich może być ładowany innym prądem przez przyłącze innego rodzaju. Pojazdy elektryczne można ładować prądem zmiennym AC lub stałym DC.

Możemy wyróżnić następujące typy ładowarek:

 • ładowarki przydomowe, dedykowane do prywatnych posesji, oferujące 6,6 kW i ładujące baterię o pojemności 50 kW prądem AC w czasie aż 5-7 godzin, 
 • ładowarki przydomowe, dedykowane do prywatnych posesji, oferujące 11 kW
 • szybkie ładowarki instalowane w miastach, jak i przy niektórych trasach, oferujące moc w przedziale 20-30kW, 
 • superszybkie ładowarki DC instalowane w dużych miastach i przy wielu autostradach oraz drogach ekspresowych, ładujące z mocą od 50 kW do 120-150 kW. 

Jakie wyróżniamy gniazda do ładowania samochodu elektrycznego?

Każda z metod ładowania wymieniona wcześniej wymusza specyficzne dla aut elektrycznych gniazda ładowania.  

 • Ładowanie prądem przemiennym 

Najbardziej rozpowszechnionym w Europie standardem ładowania samochodów elektrycznych jest gniazdo Typu 2  oferowane w wariancie jedno- lub trójfazowym. Gniazdo tego typu może dostarczyć  maksymalną moc 22 kW.  Typ 2 zapewnia ładowanie prądem przemiennym nie większym niż 32 A i napięciem do 250V (jednofazowym) lub do 480V (trójfazowym).

Z kolei Typ 1 (max. moc – 7,4 kW) to rodzaj gniazda ładowania samochodów elektrycznych, który wywodzi się z rynku północnoamerykańskiego. Umożliwia on ładowanie wyłącznie prądem przemiennym (AC), jednofazowym nie większym niż 32 A i napięciem do 250V.

 • Ładowanie prądem stałym 

Najbardziej popularne gniazdo nazywa się CHAdeMO. Umożliwiało szybkie ładowanie prądem stałym (DC) o dużym natężeniu. Gniazdo tego typu umożliwia przepływ energii elektrycznej w dwóch kierunkach, co oznacza, że pojazd może także oddawać energię. 

Jakie są koszty ładowania samochodu elektrycznego w domu?

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu może odbywać się z gniazdka lub za pomocą własnej stacji ładowania zamontowanej przez Enerji. Cena energii zależy od Operatora Systemu Dystrybucyjnego oraz posiadanej taryfy.

Dla odbiorców prywatnych możemy wyróżnić trzy taryfy G11 – ze stałą ceną prądu przez całą dobę; G12 – tzw. dwustrefowa, w której ceny energii są niższe w nocy oraz G12W – zwana weekendową, która charakteryzuje się niższymi cenami poza godzinami szczytu oraz  weekendy.

W przypadku firm dostępność taryf jest dużo bardziej rozbudowana. Chcesz wiedzieć jak płacić mniej za prąd w firmie? Porozmawiaj z Doradcą Enerji  

Wróćmy jednak do wyliczeń. Przyjmijmy, że średnia cena prądu w Polsce w 2021 roku wynosi 0,78 zł za kWh. Naładowanie auta elektrycznego z baterią o pojemności 50 kWh (Opel Corsa-ePeugeot e-2008) będzie kształtowało się w granicach 40 zł. Zakładając, że zużycie energii w pojeździe elektrycznym wynosi 20 kWh/100 km, to koszt przejechania 100 kilometrów wyniesie około 16 zł.

Oczywiście możesz obniżyć koszty energii elektrycznej do 0 zł z instalacją fotowoltaiczną, która również dobiorą dla Ciebie Doradcy Enerji. 

Jak długa trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Wszystko oczywiście zależy od mocy ładowarki, którą dysponujemy. Moc ładowania prądem przemiennym z domowej instalacji 230-woltowej przeważnie nie przekracza 2.3 kW, z gniazda 3-fazowego o napięciu 400 V – 11 kW lub nawet do 22kW przy użyciu wybranych modeli ładowarek.

W praktyce uzupełnienie energii w akumulatorze o 50 kWh będzie trwało aż 21 godzin w przypadku zwykłej wtyczki. Za pośrednictwem ładowarki 3-fazowej zajmie od  4,5 godziny do 2,5 godziny.

Dużo szybszą metodą ładowania samochodu elektrycznego  jest korzystanie z prądu stałego. Tak zwane szybkie ładowarki dysponują mocą od 40 do 350 kW i więcej. Pełne naładowanie akumulatora samochodu elektrycznego 50 kWh będzie trwać niemal 1,5 godziny lub skróci się do 30 minut.

Najważniejsze pytania  przed  instalacją ładowarki do samochodów elektrycznych w swoim domu

Czy mogę samodzielnie zainstalować ładowarkę do samochodów elektrycznych w swoim domu?

Jeżeli posiadasz odpowiednie uprawnienia, możesz samodzielnie zainstalować ładowarkę. W przeciwnym wypadku zleć to fachowcowi. Powierzając to zadanie nam, masz pewność, że ładowarka zostanie prawidłowo i bezpiecznie zamontowana. Pozwoli to też w przyszłości uniknąć awarii. Pamiętaj, że niektóre urządzenia ładujące tracą swoje gwarancje, jeśli nie zostaną zainstalowane przez uprawnionego elektryka.

Jak znaleźć firmę zajmującą się instalacją ładowarek do aut elektrycznych?

Właśnie jesteś na stronie internetowej takiej firmy! Wypełnij formularz, a my zadzwonimy do Ciebie, pomożemy w doborze sprzętu i wykonamy profesjonalny montaż. 

Jak wygląda i ile trwa proces instalacji ładowarki do samochodów elektrycznych?

Przed rozpoczęciem prac zawsze upewniamy się,  że Twoja domowa instalacja elektryczna przystosowana jest, aby dostarczyć zasilania o odpowiednich parametrach oraz że posiadasz odpowiedni zapas mocy (jeśli to konieczne przeprowadzimy niezbędne zmiany w instalacji elektrycznej).  Czas i koszt ewentualnych zmian jest trudny do oszacowania i zależy od konkretnych warunków. Oczywiście Ty znasz cały koszt, zanim rozpoczniemy pracę! Sam montaż ładowarki zajmuje zwykle około 2-4 godzin i obejmuje wykonanie połączeń, montaż ładowarki, testy  oraz jej uruchomienie. 

Jakie są kluczowe czynniki, które musisz wziąć pod uwagę przy wyborze usługi instalacji ładowarki do pojazdów elektrycznych? 

Po pierwsze bezpieczeństwo: najwyższy priorytet przy każdej naszej instalacji — dowiesz się o tym, czytając naszego bloga!  Ładowarka do samochodów elektrycznych, jak każde urządzenie elektryczne jest źródłem ryzyka porażenia prądem. Tak więc, jeśli nie zostanie prawidłowo zainstalowana, Ty i osoby w pobliżu  jesteście narażeni na potencjalnie niebezpieczny kontakt z elektrycznością.

Po drugie normy i ich spełnienie, czyli instalacja ładowarki zgodna z przepisami.

Równie ważne jak dwa pierwsze punkty:  całkowity koszt instalacji. Dlatego w Enerji znasz cały koszt przed rozpoczęciem pracy!

Masz pytania? Chcesz poznać ofertę Enerji?

Poznaj ofertę w rozmowie z Doradcą...

Zadzwoń do nas

lub napisz, my oddzwonimy

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw: 

 • spełnienie obowiązku przeprowadzenia audytu dla dużych przedsiębiorstw,

 • wykrycie  obszarów utraty lub nieefektywnego, wykorzystania energii elektrycznej, 

 • kompensacja mocy biernej, 

 • wymierne oszczędności na fakturach za energię elektryczną,

 • wsparcie technologiczne i logistyczne.

Zamów Kontakt